הכי גזענים: מוסדות המדינה ואוהדי הספורט זה מה שעולה מדו"ח הגזענות שפורסם לרגל יום המאבק הבינלאומי בגזענות..

הכי גזענים: מוסדות מדינה ואוהדי הספורט

דוח שהתפרסם בכנס לציון יום המאבק בגזענות בכנסת, מגלה כי לצד עליה בתופעה במוסדות ציבור, חלה ירידה במקרי גזענות בין אזרחים

בשנת 2011 חלה ירידה במספר גילויי הגזענות בין אזרחים במהלך המחאה החברתית, ועלייה בתופעה במגרשי הכדורגל ומצד מוסדות המדינה. כך עולה מדוח שפרסמו אתמול (ב') המטה למאבק בגזענות ופורום ארגוני "שותפות-שראקה" בכנס לציון יום המאבק הבינלאומי נגד גזענות שנערך בכנסת.

רימון מרג'ייה

nrg

 

צעדת האתיופים נגד גזענות בירושלים. ינואר 2012.

צעדת האתיופים נגד גזענות בירושלים. ינואר 2012. צילום ארכיון: פלאש 90

לראשונה, הדוח כולל לא רק את תקריות הגזענות נגד קבוצת מיעוט אחת, אלא נגד כל הקבוצות החלשות בארץ, הכוללות את האזרחים הערבים, את עולי אתיופיה, את בני עדות המזרח, וכן את מהגרי העבודה.

ביו ממצאי הדוח, צוינו 35 חוקים והצעות חוק שעוררו מחלוקת, בשל הגדרתן כגזעניות. בין היתר נמנו גם חוק "הנכבה", חוק "החרם", הצעת חוק למימון ארגוני שמאל, ועדות הקבלה ואחרים.

קשר ישיר בין הירידה בגזענות למחאה החברתית

הדוח כלל גם התבטאויות גזעניות של נבחרי ציבור ו"מובילי דעת קהל", דוגמת התבטאויותיו של רב העיר צפת נגד השכרת דירות לסטודנטים ערבים. מתוך 59 אירועים כאלה, נרשמו 25 נגד אזרחים ערבים, שמונה נגד אזרחים ממוצא מזרחי, שניים נגד אזרחים ממוצא אתיופי, ומהגרי העבודה "זכו" גם הם ל-25 אירועים, בדומה לאזרחים הערבים.

במקום הראשון מבחינת מספר אירועי הגזענות, לפי הדוח, נמצאים מוסדות מדינה, בתי עסק וארגונים פרטיים וציבוריים, עם 155 מקרים. עוד

צוין בדו"ח כי הפגיעה קשורה בעיקר לזכות לדיור, ונעשית באמצעות הריסת בתים ופינוי דירות.

לעומת זאת, בסעיף הגזענות מצד אזרחים נרשמה ירידה קלה: מ-57 מקרים בשנת 2010, בהם נפגעו אזרחים מכל קבוצות המיעוט מיחס פוגעני של אזרחים אחרים, ל-50 מקרים ב-2011.

מחברי הדוח ציינו כי להערכתם קיים קשר ישיר בין ירידת מגמת הגזענות בין האזרחים לבין הסולידריות והאהדה שהצליחה המחאה החברתית של הקיץ ליצור בין קבוצות שונות בציבור לקבוצות המוחלשות.

בספורט: 21 אירועים גזעניים

בספורט, נרשמה העלייה גדולה ביותר במספר גילויי הגזענות בישראל. מחמישה מקרים בשנת 2010, ל-21 בשנה שעברה.

פעולות תג מחיר נרשמו גם הן בדוח: 13 אירועי פגיעה באתרים דתיים נמנו במסמך, רובם פעולות נגד מסגדים וקברים מוסלמיים. גם הצתת בית הכנסת ברמלה בחודש דצמבר האחרון צוינה תחת קטגורית תג המחיר. "בשנים עברו הפגיעה התבטאה באמירות ובהסתה, ואילו בשנה שחלפה כל הגבולות נחצו והפגיעה הגיעה לכדי פגיעה פיזית בבתי תפילה, שריפת והצתת מסגדים ובתי כנסת" נכתב בדוח.

סוג אחר של גזענות שנכלל בדוח הוא פיטורי עובדים ערבים מרשתות וחנויות של בעלים יהודים, לצד רדיפת גורמים שונים בימין אחר בעלי עסקים שמעסיקים עובדים ערבים.

במקביל לפרסום הדוח, יצאו המטה למאבק בגזענות ו"שותפות- שראקה" בקמפיין תחת הסיסמה "גזענות נגד כולם, כולם נגד הגזענות".

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/348/718.html?hp=1&cat=402&loc=3

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: