כולנו גזענים \יעל בן יפת

MY YNET

בשבוע הבא לרגל יום המאבק בגזענות יוציא המטה למאבק בגזענות את הדוח השנתי. הדוח מורכב מאיסוף אינטנסיבי של פרסום גילויי גזענות בישראל, ובמקביל לפרסומו יתקיים כנס בכנסת ויתחיל קמפיין שינסה לשכנע אותנו הישראלים למה גזענות זה רע.

הבעיה בלהסביר לא/נשים מדוע זה לא כזה גליק גדול להיות גזענים היא שבדרך כלל אלה שקשה לשכנע סבורים שהמצב כרגע שם אותם בעדיפות על פני האחרים.

למשל: אם לא ישכירו דירות בשפירא לפליטים וגם לא לערבים יהיו יותר דירות להשכרה ואולי המחירים ירדו או לחילופין אולי אף יכנסו דיירים אמידים יותר שיעלו את ערך הדירות. מצב WIN-WIN שמעודד יציאה לרחובות או לפחות ביקור תמיכה ברב אליהו בצפת.

מה שהם לא מבינים הוא שבמערך הכוחות הקיים גם הערבים והפליטים וגם אותם תושבים שמחים הם כלי משחק בידיהם של קבלנים שלוחצים ידיים עם חולדאי וחלומו על החלפת אוכלוסייה. חלום הג'נטריפיקציה הרטוב שבסופו גם שכונות הדרום יראו כמו קיבוץ עם שבעה מדורי ועדות קבלה. בסוף התהליך אותם תושבים ימצאו את עצמם יחד עם שאר תושבי השכונות – בעיר אחרת.

הדוח נותן מבט רחב על כלל המרחבים בישראל בהם יש גזענות. מה שברור באופן מוחלט הוא שאין מרחבים בהם אין גילויי גזענות ויש הרבה קטגוריות חברתיות שאם את עוטה על עצמך, או מדמיינת כי את עוטה על עצמך, תוכלי לחוש את הגזענות בצורה מוחשית יותר.

נשים נכנסות בדרך כלל בקלות למועדונים, הן עוברות בלי הנד עפעף לא בגלל פמיניזם מוגבר אלא בדיוק להיפך – סקסיזם הדורש אובייקטים מיניים במועדון, כזה שימשוך קהל. הן יכולות להיכנס ולרוב לא ישימו לב לבחורים התקועים בכניסה ועוברים או לא עוברים את סף המועדון במשחק הסלקציה האינסופי.

צריך באמת רגישות גבוהה לשים לב לגזענות שהאחר חווה. לדעת מה זה להיכנס אוניברסיטה עם חיג'אב, להבין את המשמעות של להסתובב באוניברסיטת תל אביב עם ציצית וכיפה או להגיע לתחנה מרכזית כשעורך שחור.

בסופו של יום רבים מאיתנו נופלים לפרופיליזציה החברתית של שווים יותר ושווים פחות, כל אחד בתחומו. מזרחים, אתיופים, ערבים, רוסים, דתיים וחרדים, מהגרי עבודה ופליטים. ההבנה כי אנחנו לא לבד בדיכוי וכי חלקנו לא רק מדוכא אלא חלק מהמנגנון המדכא יכולים להיות צעד חשוב לקראת סוג של פתרון.

  • הכותבת היא מנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית, לשעבר חברת מועצת העיר תל אביב יפו ותושבת קרית שלום שבדרום העיר

http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4202785,00.html

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: