פסקי הלכה גזעניים- זו לא דרכה של היהדות!

"לא הכרתי את היקף ומהות הקשרים – הנושא בבדיקה וטיפול"

אברהם בנימין | ה׳ באדר ה׳תשע״ב (28/02/2012)

רב השומרון, הרב אליקים לבנון, מודה כי תקופה ארוכה פעלה המועצה בניגוד לפסיקתו ההלכתית לגבי קשר עם ארגונים ואנשי דת נוצריים, זאת חרף הצהרות המועצה כי פעולותיה בהתאם להלכה. "מתקיים כעת בירור מהותי עם השלכות מעשיות".

בעקבות סדרת הכתבות בקול היהודי שעסקו במעורבותם של גופים וארגונים נוצריים ביישובי יו"ש, פורסם כי בכיר במועצת שומרון הופיע באולפן טלוויזיה כנסייתית יחד עם טומי וולר, מנהל ארגון המתנדבים הנוצרים 'היובל'. מועצת שומרון טענה בתגובה לכתבה כי היחידה לקשרי חוץ הינה גוף חיצוני ליד המועצה וכל פעולותיה נעשות על פי ההלכה.

"לעניין טומי וולר והמתנדבים בארגונו, הנושא נבדק לעומק ואושר ע"י הרב אליעזר מלמד, שאף כתב על כך בטורו "רביבים" בעיתון "בשבע", הוסיפו במועצה.

דמותו של רב השומרון, הרב אליקים לבנון במפגשים עם ארגונים ואנשי דת נוצריים שמקיימת המועצה, מורגשת בחסרונה. גם העובדה כי המועצה בחרה לציין את הרב אליעזר מלמד, רב היישוב הר ברכה (שעמדתו בסוגיה נחשבת כמתונה), כמי שבחן את הנושא, ולא את דמותו של רב המועצה, איננה מקרית.

בתחילת השנה פרסם "בית הדין לענייני ציבור", פסק הלכה האוסר קבלת כספים מארגונים נוצרים. על הפסק חתומים מספר רבנים, בהם הרב דב ליאור – רב העיר קריית ארבע, הרב אליקים לבנון – רב המועצה האיזורית שומרון, והרב דוד חי הכהן – רב הקהילה הדתית בעיר בת ים.

"יש היתר לקבל סיוע כספי ותרומות מבני כל אומות העולם. יחד עם זאת נפסק כי הנצרות, הכנסיות וכל הקשור בהם הינם עבודה זרה ויש איסור חמור ליהנות או להסתייע מעבודה זרה, ואפילו לצורך רפואי", כתבו רבני בית הדין לענייני ציבור.

"מכאן שאסור בהחלט לקבל כל תרומה או סיוע ישיר או עקיף מכל גוף ציבורי המזוהה עם הנצרות ודומיו, גם אם הגוף מזדהה כארגון של צדקה וחסד כלליים, ולא למטרות הדת הנוצרית, הואיל והוא מאורגן תחת כנסיה או כומר נוצרי ו/או נושא שם של גוף כנסייתי, הרי שאסור לקבל ממנו כל סיוע". נראה כי שם ארגונו של טומי וולר, 'היובל', עונה במדויק על ההגדרה שנתנו הרבנים.

"הנושא נמצא בבירור מהותי"

בשיחה עם הקול היהודי, משתדל הרב לבנון שלא להטיח ביקורת ישירה נגד המועצה. "נו, הרי עמדתי בנידון ידועה, ולא חזרתי בי ממנה".

ידעת על היקף הקשרים שמקיימים גורמים במועצה עם גופים נוצריים ועל מהות הקשרים?

"בהתחלה לא ממש ידעתי", מודה הרב לבנון. "היו פגמים מסויימים בהתחלה, ומה שצריך לתקן, יתוקן. כרגע לא כל הנתונים ברורים לחלוטין, אך יש רצון לבירור מהותי שמגובה לחלוטין על ידי ראש המועצה. מה שיכול להמשיך, ימשיך ומה שצריך להיפסק ייפסק".

"כל הנושא נמצא בימים אלו בבירור ובלמידה וכדאי להתייחס למסקנות הסופיות", הוא אומר. "התקיימה פגישה עם הנוגעים בדבר והדברים יתפרסמו בהמשך". את המסקנות הסופיות מתכונן הרב לבנון לגבש לאחר התייעצות עם רבנים נוספים.

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: