ראש השב"כ על תג מחיר: מטילים טרור על הממשלה

ראש השב"כ על תג מחיר: מתנחלי יצהר מטילים טרור על הממשלה

בהרצאה סגורה, אמר כהן דברים יוצאי דופן: מעורבות ערביי ישראל בטרור הולכת ופוחתת, והקוורטט מגבש מחוות ישראליות לרשות תמורת שנה של שקט

ברק רביד  הארץ

איראן משקיעה מאמץ עצום לפגוע בנציגויות ישראל כדי לעצור את ההתנקשויות במדעני הגרעין שלה; ערביי ישראל אינם גיס חמישי ומעורבותם בטרור פוחתת; והקוורטט מנסה לגבש חבילת מחוות ישראליות ליושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס תמורת שנה של שקט. אלה הם רק חלק מהדברים שאמר אתמול ראש השב"כ, יורם כהן, בהרצאה סגורה בתל אביב.

בהרצאה, שנמשכה כשעה, סקר כהן את תמונת המצב המדינית-ביטחונית כפי שהיא מנותחת על ידי השב"כ. כהן דיבר גלויות והתייחס גם לערביי ישראל, למעשי האיבה של יהודים בשטחים נגד פלסטינים, למערכת היחסים בין המתנחלים לממשלה ולקיפאון בתהליך השלום.

בנוגע לערביי ישראל אמר כהן כי "כציבור הם אינם יעד של השב"כ. הם אינם גיס חמישי ואיננו מתייחסים אליהם ככאלה. אנחנו מתייחסים אליהם כציבור פלסטיני המזדהה עם אחיהם ביהודה ושומרון. צריך להבין את זה. עיקר הציבור הזה נמצא במעורבות הולכת ופוחתת בטרור".

לפי הנתונים שהציג ראש השב"כ, ערבים ישראלים היו מעורבים בשלושה פיגועים בשנה האחרונה. "מספר המעורבים בטרור אינו גדול. עצרנו 20-30 איש מקרב ערביי ישראל בשנה האחרונה, לעומת 2,000 פלסטינים ביהודה ושומרון. הבעיות עם ערביי ישראל מורכבות, אבל אלה אינן בעיות ביטחוניות. זה ניכור, בעיית השתלבות, תעסוקה, ניהול כושל של מועצות, פשיעה וסמים. ההנהגה האידיאולוגית של הציבור הערבי בישראל הרבה יותר קיצונית מרוב הציבור, ולפעמים היא מושכת למחוזות שרוב הציבור אינו מזדהה אתם" – דברי כהן.

ראש השב"כ, יורם כהן

ראש השב"כ, יורם כהן. צילום: ניר קידר

על פי כהן, קבוצה נוספת המרגישה ניכור גובר והולך כלפי המדינה היא "הציבור האמוני", כפי שהיא מכונה בפיו. לדבריו, אותה קבוצה עברה משבר אמון בהנהגה, ולא במפלגה כזו או אחרת. "לפי תפישת עולמם, ההנהגה חסרת ערכים, לא תמיד פועלת באופן דמוקרטי, מסובכת פלילית ועושה קומבינות. מבחינתם, ההנהגה פועלת באופן לא דמוקרטי כדי להוציא אותם מאדמתם בצורה לא ראויה ופוגעת".

ראש השב"כ ציין כי מדובר בקבוצה קיצונית שמונה "כמה עשרות פעילים, שנמצאים בעיקר ביצהר". לדבריו, פעילים אלו אינם מכירים במועצת יש"ע: "הם החליטו לפעול בדרך של טרור והטלת אימה ומורא על ממשלות ישראל. כיוון שהם לא יכולים לפגוע בממשלה ובצה"ל, הם פוגעים בערבים ובקודשי דת. לתפישתם, ככל שיהיה רע יותר, כך הממשלה תחשוב פעמיים אם כדאי לה להרוס צריף בהתנחלות. אנחנו מתייחסים לזה כטרור. אלה פעולות טרוריסטיות. כלל הציבור ביש"ע שומר חוק ולא מפעיל אלימות".

"הוא ממלכתי ונאמן למדינה. יש כמה עשרות שמבצעים את הפעולות האלה, ואנחנו משתדלים לטפל בהם הכי טוב שאפשר. בחודשיים האחרונים יש ירידה משמעותית בפעילות שלהם".

http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1632993

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: