בית המשפט העליון קבע- חמ"ל המאחזים שהוקם- סיכול הדמוקרטיה והחוק של מדינת ישראל!

העליון על חמ"ל המאחזים: לא חסמב"ה

ביהמ"ש דחה את הערעור על שחרור פעילי הימין שהואשמו בסיכול פינוי מאחזים אך גינה את פעילותם. "מקווה שהבינו שהוצא להם כרטיס אדום"

זוהר שחר לוי | NRG

בית המשפט העליון דחה היום (א') את הערעור שהגישה המדינה על שחרורם למעצר בית של פעילי הימין המואשמים בהתפרעות בחטמ"ר אפרים ובאיסוף מידע על צה"ל.

פעילי ימין מפגינים מול בית משפט השלום בירושלים

פעילי ימין מפגינים מול בית משפט השלום בירושלים צילום ארכיון: פלאש 90

כזכור, בשבוע שעבר הורה בית המשפט המחוזי על שחרורם של החמישה למעצר בית מלא, ימים ספורים לאחר שהוגש נגדם כתב אישום. הפרקליטות ערערה על ההחלטה לבית המשפט העליון בטענה כי מדובר במעשים חמורים המצדיקים את מעצרם עד תום ההליכים נגדם.

בית המשפט העליון החליט לדחות את ערעור המדינה ולא לעצור את החמישה עד תום ההליכים, בין היתר מכיוון שאלה הואשמו בסעיף ארכאי במיוחד – איסוף "ידיעות בעלות ערך צבאי". כך, כתב היום השופט יצחק עמית בהחלטתו: "הלשון הארכאית שלו, מעידים עליו שלא נחקק בעידן הטלפון הסלולארי דור 4, או בעידן הפייסבוק – אלא בימי יונת הדואר ודגלי הסמפור".

"במדינה דמוקרטית אין משנים את כללי המשחק", כתב יצחק, "אף לא לכבודם של אלו הנוקטים בצעדים לא דמוקרטיים בעליל".

בהתייחס לאפשרות להרשעת החמישה בעתיד, כתב השופט: "בחיפוש שערכתי במאגרים הממוחשבים, לא מצאתי תקדים להרשעה על פי סעיף זה, כך שעל בית המשפט שידון בתיק לגופו, תהא המלאכה הנכבדה לבחון את יישומה של עבירה זו על המקרה שלפנינו".

אין ענייננו בהוגי דעות

למרות ההחלטה לשחרר את הפעילים, התייחס השופט יצחק עמית בחומרה למעשיהם. "לא מדובר בחסמב"ה במערה החשמלית מול הצבא הבריטי וזורקין, אלא בפעילות מאורגנת ומתוחכמת מול צה"ל וגופים שונים של המדינה, תוך הפעלת סוסים טרויאניים בתוך הצבא", כתב בהחלטתו.

השופט הוסיף ונימק את ההחלטה לשחררם באומרו כי "המקרה אינו פשוט, מאחר שהמניע לעבירות המיוחסות לחמישה אינו פלילי אלא אידיאולוגי". עם זאת, כתב כי, "קשה לראות את העבירות המיוחסות להם כארגון פעולות מחאה לגיטמיות, כטענתם. יש להבחין בין מחאה לבין 'סיכול ממוקד' של פעילות ומדיניות שלטונית, פעילות

שתכליתה הפרה המונית של החוק על מנת לשבש את מערכות האכיפה השלטוניות".

השופט ציין כי מהמסמכים שנתפסו אצל החמישה, עולה שהם "לא טוענים מנקודת מבטה של הדמוקרטיה אלא של האנרכיה, והם מטיפים וקוראים ל'שבירת הפחד מאנרכיה'".

בהחלטה, מפרט השופט את המסמכים שהופצו על ידי פעולות אנשי הימין במטרה למנוע פינוי מאחזים, וטוען כי הוא מוצא קשר בינם ובין "תופעת הפוגרומים הידועה במקומותינו כ'תג מחיר'". לדבריו "אין ענייננו בהוגי דעות בעלי אידיאולוגיה פוסט-ציונית, אלא בחמישה, אשר לכאורה מבקשים לקדם את האידיאולוגיה שלהם במעשים".

לא "שירה וריקודים"לדברי השופט עמית, מעשיהם של החמישה לא היו "בשירה ובריקודים", אלא בדברים חמורים יותר כפי שההתפרעות בחטמ"ר אפרים מעידה.

החלטתו הצבעונית של השופט נמשכת עם דימויים מעולם הכדורגל. כך לדבריו, החמישה לא הפסיקו בפעילותם גם כשהוצא נגדם צו הרחקה מיהודה ושומרון. "הם התעלמו מ'הכרטיס הצהוב' שהוצא כנגדם, והמשיכו בפעילותם החתרנית בשלט רחוק מהדירה בירושלים".

בהמשך כתב: "אני סבור כי יש לתת סיכוי לאפשרות שהחמישה, חלקם בעלי משפחות, הבינו שהפעם הוצא להם 'כרטיס אדום', ולפעולותיהם עשוי להיות תג מחיר בדמות של מעצר עד תום ההליכים".

השופט אף ביקש להבהיר כי דחיית הערעור בפעם הזו, לא בהכרח מעידה על החלטות ביהמ"ש במקרים הבאים. "יוליך עוף השמיים את הקול היוצא מבית משפט זה, כי לא היום כתמול שלשום, ולא לעולם חוסן מפני מעצר עד תום ההליכים בעבירות בהם הם נאשמים", נכתב.

גורמים בימין שיבחו את החלטת השחרור של בית המשפט. "במשטר דמוקרטי מותר לארגן התנגדות נגד גירוש יהודים לכן מן הראוי שביהמ"ש יורה על שחרורם ללא כל תנאי", אמר ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי), "אני מחכה לראות את הפרקליטות עוצרת את מארגני ההתפרעויות בבלעין".

מעמותת חננו נמסר כי "מסתבר שהפרקליטות עלתה על עץ גבוה בכתב האישום המנדטורי אותו תפרה לפעילי ארץ ישראל. אנו מקווים שבסופו של יום יזוכו העצורים מכל אשמה".

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/326/808.html

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: