רב היישוב של אפרת שלמה ריסקין משגר איגרת חג לנוער הגבעות ומפציר בהם לחזור מהמעשים שלהם

איגרת חנוכה לנוער הגבעות

  • שלמה ריסקין
  • 19.12.2011

מניסיוני כמחנך אני יודע שקשה, בלתי אפשרי בעצם, להטיף מוסר לאנשים המאמינים שהם מגיניה הקדושים של ארץ ישראל, שהם נושאי דגלה של תורת ישראל האמיתית והטהורה, המזוככת, שהם מסיגי הפשרנות, השתדלנות וההתרפסות של אלפיים שנות גולה.

בעיניכם אתם החשמונאים החדשים, המכבים שאינם מרכינים את ראשם בפני הממסד הכוהני המתייוון – זה הלובש כיום, כך אתם סבורים, מדי צה"ל. קבוצות של פורעי "תג מחיר", התוקפים פלסטינים על לא עוול בכפם, מחללים מסגדים ומעלים באש ספרי קוראן, דומות בעיני עצמן לגיבורי יהודה הקדומים, שלחמו בערב-רב היווני-הסורי, שחילל את המקדש וכפה עליהם להשתחוות לאלילים. ומכיוון שאתם משוכנעים שכל מעשיכם לשם שמים, לעולם לא תודו שחטאתם – ובלי הכרת החטא הלא אין תיקון ואין תשובה ואין כפרה.

ובכל זאת אומר לכם שאתם טועים טעות בסיסית. אם ארץ יכולה להיות קדושה, אם יש קדושה בעפר ובאבנים, האם לא ברור, מדין קל וחומר, שיש קדושה באדם – ערבי ויהודי כאחד – שנברא בצלם אלוהים? האם אינכם מבינים שברגבי עפר אין "חלק אלוה ממעל", אבל בפלסטינים שלווים יש ויש?

האם אתם משערים כמה גדול אותו "חלק אלוה" אצל אלוף-משנה רן כהנא, מפקד חטיבת אפרים, ואצל כל אחד ואחד מחייליו, המסכנים יום יום את חייהם כדי להגן על חייכם שלכם ועל חייהם של בני משפחותיכם מפני המחבלים הפועלים ליטול אותם? איך אתם מעזים לחלל את הקודשים הללו? איך עלה על דעתכם להחליף תפקידים עם אויבינו המחבלים? איך התעוותה אהבתכם לארץ עד שהפכה לאהבה ללבנים ולמלט וגרמה לכם לשכוח את כל השאר?

אותי לא רגמתם באבנים, ובכל זאת פגעתם בי אנושות. גזלתם ממני אחד מהנכסים המקודשים לי ביותר. אני אוהב את ארץ ישראל בכל לבי ובכל מאודי. עזבתי את ארצות הברית, מקום הולדתי, כדי לעזור לבנות את עירי האהובה אפרת ולהיבנות בה. בכל מקום ובכל הזדמנות שאני מדבר – ונפלה בחלקי הזכות להופיע ולנאום בכל קצווי תבל – אני מציג את עצמי כ"מתנחל גאה". ואת הגאווה הזאת שדדתם ממני. הפכתם את המונח "מתנחל" לשם גנאי. גרמתם לי להתבייש בהיותי מתנחל, להתבייש להיקרא בשם אחד עם אלה שאהבתם לארץ התגלגלה לשנאת אדם.

התורה גדושה בשבחיה של ארץ ישראל, אך אף פעם איננה מצווה אותנו "לאהוב" את הארץ. היא מצווה אותנו "ואהבת לרעך כמוך" (ויקרא י"ט, י"ח). וכיוון שהמלים הבאות באותו פסוק הן וחותמות אותו הן "אני ה'", מפרש אבן-עזרא ש"רע" בהקשר זה הוא כל אדם שנברא בצלם אלוהים.

יש קשר ישיר וטרגי בין מבצעי פעולות "תג מחיר" נגד ערבים לבין המשתתפים בהתנפלות על צה"ל. שמעון ולוי התחילו ברצח כל הגברים בשכם, מעשה נקם קולקטיבי שלא הבחין בין אשם וחף – והגיעו לידי פגיעה באחיהם שלהם, יוסף, כשהיו, על פי מדרש חז"ל, הכוח המניע במכירתו למצרים. אנא, חזרו בכם, חזרו בתשובה, לפני שיהיו מאוחר מדי. אל לכם למכור את נשמתכם, את חלק אלוה ממעל שלכם – אפילו לא תמורת ארצנו הקדושה.

הכותב הוא רב היישוב אפרת

http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1594928

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: