מה עשה כותב "תורת המלך" בכנס אקדמאי באוניברסיטת ירושלים?

מה עשה כותב "תורת המלך" בכנס אקדמי באוניברסיטת י-ם?

מרצים חתמו על עצומה נגד השתתפות הרב ישראל אריאל, פעילי שמאל הפגינו, אבל ראש החוג למחשבת ישראל אמר כי "אין בלימוד, הקשבה ועיון משום מתן לגיטימציה"

בחסות כוח מוגבר של מאבטחים, נערך אמש בקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים ערב עיון אקדמי על הספר "תורת המלך", המפרט את התנאים ההלכתיים שבהם מותר כביכול להרוג גויים, ובכללם ילדים קטנים.

האירוע הופרע בידי קומץ פעילי שמאל שהניפו שלטים ברגע שבו עמד לגשת לפודיום הרב ישראל אריאל מישיבת יצהר, שהיה מעורב בכתיבת חלקים מהספר והוזמן אמש להגן על תכניו מול מאות משתתפים, בערב שהופק על ידי "בית הלל" באוניברסיטה. מפגיני השמאל המתינו עד שהוענקה זכות הדיבור לאריאל, ואז הניפו שלטים בנוסח "גזענים? לא אצלנו" ו"הסתה לרצח? לא בגבולות השיח". מאבטחים שהיו באולם ליוו אותם החוצה, והניחו לאריאל לדבר. בין היתר הוא אמר: "איש מכם לא מכיר את המציאות כמו שאני מכיר ביצהר. המציאות היא עוינת ומסוכנת בדיוק כמו שהספר תורת המלך מתאר אותה".

עוד קודם לפתיחת האירוע התחוללה מהומה רבתי בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה, זאת לאחר שמספר מרצים התנערו מהערב ומהחסות שנתן לו ראש החוג, ד"ר אבינועם רוזנק.

בפתח דבריו הסביר רוזנק מדוע החליט להזמין גם את הרב אריאל לפאנל. הוא לא חסך במלים קשות על הספר, אך הסביר: "אין בלימוד, הקשבה ועיון משום מתן לגיטימציה". הוא אמר זאת במענה למהומה שהתרגשה בימים האחרונים על הקמפוס, שבין היתר כללה כרזות שונות וכן מכתב שהופץ אתמול בעותקים רבים ובישר כי החוג למחשבת ישראל, שבראשו עומד רוזנק עצמו, מתנער מהאירוע.

מועצת החוג למחשבת ישראל, שמאחוריה עומדים מספר מרצים אנונימיים, חתומה על המכתב שבו נקבע כי "הענקת במה אוניברסיטאית, במיוחד עם נוכחות המחבר או נציגו עלולה לתת גושפנקא לתוכן הגזעני של הספר ולחזק את השפעתו המסוכנת בחברה הישראלית. מתן במה מעין זו עלול גם לסייע בבוא הזמן לסנגוריו בבית הדין. אם האירוע יתקיים כמתוכנן בפורום כלשהו בניגוד להחלטת מועצת החוג, מוצהר בזאת שאין לו חסות של החוג למחשבת ישראל וכל חבר בחוג שישתתף בו עושה זאת כאדם פרטי ולא כחבר בחוג או כראש החוג. החוג מתנער מכל אחריות מוסרית ומשפטית לאירוע".

רוזנק, ראש החוג, עמד על הבמה אמש והגן על עמדתו כי היתה חובה להזמין את הרב אריאל, ומחה נגד ""הניסיון לסתום פיות" ונגד הרעיון שהעלו עמיתיו לחוג לקיים דיון מבלי להזמין את אריאל. "זה ספר גרוע מבחינת דרכי החשיבה ההלכתית שלו, הוא רע לישראליות והוא רע לציונות. אבל הוא ספר שמחובתו של החוג למחשבת ישראל ושל התחום לעסוק בו". בראיון ל"הארץ" הוא הסביר, כי "יש כאן מהומה רבה על לא מאומה, יש כאן בסך הכל ערב מורכב ביותר. יש כאן אדם שבא מיצהר ואדם אחר שבא מאוניברסיטת אל-קודס. אי אפשר להגיד שזהו אירוע ימני או נותן לגיטימציה. רוב האנשים שמפגינים לא קראו את הספר".

הרב ישראל אריאל במהלך ערב העיון

הרב ישראל אריאל במהלך ערב העיון. צילום: פיטוסי אוליבייה

בערב השתתפו גם הד"ר מוסטפא אבו-סוויי מאוניברסיטת אל-קודס והפרופ' רחל אליאור מהחוג למחשבת ישראל שאמרה: "אני לא רואה את תורת המלך כבעיה, אני רואה את הכיבוש כבעיה". בנוסף השתתף באירוע הד"ר אלי חדד, גם הוא מהחוג, שתקף את הטיעונים ההלכתיים בספר.

ד"ר אבו-סוויי, מרצה לפילוסופיה ולאסלאם מאוניברסיטת אל-קודס, אמר ל"הארץ" כי "הכנס הוא לגיטימי, תורת המלך לא. באתי להגיד מהי תפישת העולם האיסלאמית ולהזכיר שיש דברים שאסור לומר, כמו להתיר להרוג ילד. השאלה אם לקיים את הדיון היא בעיה של האוניברסיטה העברית. אני באתי להגיד שאני מתנגד להשפעה של תורת המלך, ולכך שיש כאלו המחשיבים את הספר לדבר לגיטימי".

הקישור לכתבה באתר ה"ארץ"

 עוד על כנס תורת המלך בכתבה בוואלה

מחבר תורת המלך הגיע לאוניברסיטה ועורר סערה 

התנצלות על המחאה הלא מנומסת שלנו

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: