יש מי שחושב שלחקור את אירועי תג מחיר זה בזבוז כספי ציבור

יאחב"ל ל'תג מחיר'??? – "בזבוז כספי ציבור"

פרקליטם של רבים מעצורי ועצורות 'תג מחיר', רואה בהצבת כוח השיטור והחקירה המשמעותי בישראל לטיפול ב'תג מחיר' – בזבוז כספי ציבור.
שמעון כהן, בשבע
עורך הדין עדי קידר מעמותת 'חננו' דילג היום בין בתי משפט לחדרי מעצר, בין דיונים באולמות בית המשפט לשיחות עם עצורי ועצורות 'תג מחיר' שאותם הוא מייצג. בין שיחה לדיון מצא זמן גם להבהיר בראיון ל'בשבע' עמדות נחרצות באשר להתנהלות המשטרה בפרשה.

אתה מייצג לא מעט מעצורי ועצורות 'תג מחיר'. איך אתה מתייחס לכל הפרשה המתמשכת הזו?

"אופן התנהלות המשטרה בחקירה הזו הוא לטעמי בגדר בזבוז כספי ציבור".

למה? הרי מסתבר שהיו אירועים, היו כתובות גרפיטי, היו עימותים והיו הצתות של מסגדים?

"הליך חקירה הוא חשוב מבחינה ציבורית בכל נושא ובכל תחום, אבל השאלה היא חלוקת המשאבים של המשטרה. כשהמשטרה שמה ב"סל" הזה של 'תג מחיר' את אחת היחידות הכי מובחרות שלה עם האמצעים הבלתי מוגבלים, היאחב"ל, אז אני חושב שזה בזבוז של כסף, זמן ומשאבים, כי בכסף הזה יכלו לחסוך אלימות נגד קשישים, פשע ברחובות, פשעים בינלאומיים, עבירות סמים ואולי גם עבירות אידיאולוגיות של ערבים, עבירות שלא מקבלות חשיפה".

למה הם עושים את זה להערכתך? בגלל לחץ של תקשורת?

"כן. קח לדוגמא את אירוע הצתת המסגד בטובא. המפכ"ל יוחנן דנינו הגיע לשם ובמקום לבדוק אם ההצתה הזו היא לא תוצאה של סכסוך בין משפחות, משהו פנימי בין ערבים, מיד דיבר על 'תג מחיר', קבע שיהודים עשו את זה, הבטיח שנתפוס את האנשים ומינה באותו רגע את היאחב"ל, ומאז היאחב"ל לא מרפה וכל עץ זית או תאנה שקורה לו משהו ישר קופצים לדום".

האמירה הזו שלו לא באה סתם מהחלל. ישנן כתובות הגרפיטי שמפנות אצבע לעבר 'תג מחיר'.

"אני לא אומר שלא צריך לחקור, לא אומר שאין דברים בגו, ולא אומר מי עשה את זה. אני רק אומר שלטעמי ההשקעה האדירה והמשאבים שהופנו לחקירה הזו. לא ראיתי את היאחב"ל חוקר את כל האלימות שיש בבילעין ונעלין נגד שוטרים וחיילים. לא ראיתי את היאחב"ל חוקר את כל האנשים שמגיעים מחו"ל ותומכים בארגוני טרור ערביים, נותנים להם כסף ומשלהבים אותם לקרבות מצולמים נגד מתנחלים מדי שבוע, וזה למרות שאלו בדיוק המשימות של היאחב"ל. לא ראיתי את המפכ"ל מפנה את הכוחות הללו לכיוון הזה. במקרים ההם המקסימום הוא עיכוב של אנשי השמאל לבדיקה בתחנת המשטרה ומשחררים אותם אחרי רגע".

אז למה המפכ"ל נוהג כך? כדי לרצות את השמאל? את התקשורת או מישהו אחר?

"זה הכול. לרצות את התקשורת, את השמאל, את הממשלה ואת הציבור שלא אוהב את 'תג מחיר'. להערכתי זה בעיקר כדי להרגיע את הקרקע ולהוכיח שעושים משהו. מדובר בהמשך ישיר לאכיפה הבררנית של הפרקליטות כלפי מתנחלים, אכיפה שיש עליה נתונים סטטיסטיים והוכחות ברורות".

בנושא הזה, אגב, נעשה משהו? היו הרבה התבטאויות של פוליטיקאים מימין שצריך לסגור את הצוות המיוחד שמטפל במתנחלים. קרה עם זה משהו?

"כלום. לימין ומשפטנים שלו אין כוח, אין משאבים ואין כסף כדי לעשות את מה שהשמאל עושה. בגלל זה בנושא הספציפי הזה ידינו על התחתונה".

אתה מייצג בין השאר את שבע הבנות שנעצרו השבוע בפרשת העימות לכאורה ב'אש קודש' עם החיילים. נטען שהחקירה שלהם הובילה למעצר שלושת העצורים יומיים אחר כך. יש בכך משהו?

"עדיין לא הוגש כתב אישום ולכן אין בידי חומר חקירה כלשהו ואין שום ראיה שהדבר הזה נכון, אני מאמין שכשיוגש כתב אישום נדע מה יש בו. בינתיים אני יכול לומר שהבנות לא מסרו שום גרסה. הן שמרו על זכות השתיקה. לכן אולי מדובר בחומר מודיעיני, ולכן בוודאי שלא ניתן לקבוע בצורה נחרצת כזו שהן הובילו למעצר השלושה".

איך אתה רואה את החלטת השופטת מימון לדחות את דרישת המשטרה להאריך את מעצרן ולהעדיף מעצר בית? יש בהחלטה הזו אמירה כלשהי?

"אמנם השופטת שיחררה אבל היא אמרה שהיא דווקא כן רואה ראיות כלשהן. אני משער שגם אם ביהמ"ש ימצא שיש ראיות הוא יחליט שאין מקום למעצר של קטינות במקרה כזה. אני מעדיף שלא לצאת בהצהרות לפני שראיתי את חומרי החקירה. אבל צריך לזכור במה מדובר בסך הכול, בויכוח ילדותי עם איזה חייל באיזה אוהל ואולי הפכו שם משהו. לא יותר מזה. צריך לזכור שלא רצחו כאן אף אחד, לא ירו ולא פגעו, אז התזה של המשטרה היא שבחסות הפעולה של הבנות אחרים פגעו בעצים. אני חושב שמדובר בהשערה שמאוד מאוד מסובך להוכיח אותה".

אתה מנסה לגמד את המעשים ואפילו קורא להשקעת המשטרה בחקירה בזבוז משאבים, אבל בכל זאת היו הצתות מסגדים, היו איומים על בכירי שמאל, היו כתובות מאיימות…

"אני לא ממזער. אני לא אחראי לחינוך הדור ופעילותו, אני רק אומר שההתייחסות למקרים הללו היא חסרת כל פרופורציה. אני חי בבית המשפט ומטפל בתיקים פליליים מכל סוג וכל פעם שמגיע תיק כזה פתאום כל עבירה ההתייחסות אליה כפולה ומכופלת. אני משחרר חשודים בתקיפות ומעשים חמורים בהרבה ואני לא שומע את זעקות הקרב של המשטרה והמלחמה שלה עד זוב דם כמו בעניין הזה. לכן זו התחושה שלי שאדם שביצע מעשים כאלה במדינה שלנו צריך להשתחרר".

אשאל אותך שאלה אישית. כשאתה מייצג מישהו כזה אתה מנסה להבין את המניע למעשה או שכעורך דין זה לא מעניין אותך?

"אם היה אדם שמודה שעשה מעשה כזה או אחר, יתכן שהייתי מבקש לדעת איך הגיע למעשים הללו כדי שהדבר יסייע לי בייצוג ובהגנה שלו, ולא מטעמי סקרנות. בדרך כלל אני לא מתעניין בנושאים הללו כי כעורך דין אני צריך לנתק את הרגש. בכל מקרה במקרים הללו עדיין לא קרה מקרה כזה ואף אחד לא התוודה בפני, ובוודאי שלא בפני השוטרים, אז אין לי ידע לגבי המניע שמאחורי הדברים".

ובכל זאת, אתה יכול להעריך מה מביא את מי שעשה את המעשים הללו לכך?

"אני יכול אולי להבין איך הגיעו למצב הזה, אני יכול להבין מי דחק אותם לפינה ומה עבר עליהם בחמש השנים האחרונות מאז הגירוש, ואני יכול להבין איך הגיעו למצב הלא תקין הזה".

http://www.inn.co.il/News/News.aspx/229973

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: