החוק מעל ההלכה

החוק מעל להלכה

  • מאמר המערכת
  • 24.11.2011

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, עשה לעצמו מלאכה קלה. מצד אחד, הורה וינשטיין לפתוח בחקירה נגד הרב של צפת, שמואל אליהו, בשל חשד להשמעת דברי הסתה גזעניים. מצד אחר, נמנע היועץ מלהורות על חקירת הרב אליהו בשל פסק הלכה גזעני שפירסם. לכאורה, צדק לכל ובמידה שווה. מתנגדי הגזענות יכולים להיות מרוצים מהחלק הראשון של ההחלטה; שוחרי הגזענות כלפי ערבים ייהנו מכיפת הברזל המשפטית שפרש היועץ על ההלכה.

התוצאה המעשית לא תוכל להפתיע. מעתה יוכל כל מנאץ וגזען לנסח את דבריו כפסק הלכה, תוך כדי ציטוט ראוי של פסוקים הולמים, וכך לפטור את עצמו מעונשה של חקירה. זה איננו פטנט חדש. אפשר למצוא כמותו במאות אתרי אינטרנט שמנהלים ארגונים רדיקליים איסלאמיים. גם הם יודעים כיצד להתאים את ההלכה לשאיפותיהם ולשנאותיהם. וכך, כשארגוני שמאל מואשמים בהסתה, קל וחומר בכך שהם "שכחו מה זה להיות יהודים", לא חקירה נפתחת נגדם, אלא חוק ברוטלי נחקק בבהילות.

אולם מעבר לשיקול הדעת המשפטי של וינשטיין והקושי להוכיח הסתה לגזענות הנשענת על ההלכה, פתח היועץ המשפטי פתח רחב לכל סוגי העבירות הנעשות בשם ההלכה. שהרי אם ההלכה פוטרת מעונש כשהיא תומכת בגזענות, מדוע להעמיד לדין חיילים המסרבים פקודה בפקודת רבניהם הפועלים בשם ההלכה?

הסתה היא נושא מעורר מחלוקת. בקלות רבה מדי יכול הסעיף של הסתה לשמש עילה לסתימת פיות ולכיווץ השיח הציבורי. אולם כאשר הסתה נגד ערבים היא חלק מתרבות השיח הציבורי ומתקבלת כאמת מידה לנאמנות למדינה – היא עלולה להיהפך, ובמקרים רבים כבר נהפכה, למעין פקודת מבצע לגיטימית. שריפת מסגדים, פעולות טרור של יהודים נגד ערבים ואיסור על השכרת דירות לערבים הם רק חלק מהתוצרים של תרבות ההסתה. כמותם גם כניעת היועץ המשפטי בפני יראת ההלכה. חובה על היועץ להשיב את חוק המדינה למקומו הראוי, ולהכפיף אליו את ההלכה.

http://www.haaretz.co.il/opinions/editorial-articles/1.1574306

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: