תגובת ברית חושך לגרש לחקירתו של הרב שמואל אליהו

לאחר בדיקה שנערכה במשרד המשפטים הוחלט:
הרב שמואל אליהו ייחקר בחשד להסתה
הרב אליהו. "יהודי צריך להבריח ערבים" [צילום: פלאש 90]

היועץ המשפטי לממשלה הורה לפתוח בחקירה פלילית נגד רב העיר צפת בגין התבטאויות גזעניות נגד ערבים אשר פורסמו באמצעי התקשורת  לא תיפתח חקירה בגין פסק ההלכה שאסר השכרת בתים לערבים

>
>
▪  ▪  ▪
היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה (יום ג', 22.11.11) לפתוח בחקירה פלילית כנגד הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, בחשד לפרסום הסתה לגזענות. זאת, בגין התבטאויות שונות שפורסמו בשמו של הרב אליהו בכלי התקשורת בהן התייחס לציבור הערבי.בה בעת, החליט היועץ המשפטי לממשלה כי אין מקום לפתיחה בחקירה פלילית בגין פסק ההלכה שפרסם הרב אליהו בנושא.החקירה הפלילית נפתחת בעקבות תלונות שהתקבלו על-רקע פרסומו של פסק הלכה (המכונה "מכתב הרבנים") שהוציא הרב אליהו ביחד עם עוד כחמישים רבנים אחרים, לפיו אין למכור או להשכיר דירות למי שאיננו יהודי, ובעקבות התבטאויות שונות שפורסמו בשם הרב בתקשורת, המתייחסות לציבור הערבי.

היועץ המשפטי לממשלה הנחה את הגורמים הרלוונטיים במשרדנו, לבחון קיומם של היבטים פליליים ומשמעתיים העולים לכאורה מן האמירות המיוחסות לרבנים. בהמשך לכך נבדקו הדברים בפרקליטות המדינה, והוכנה חוות דעת בעניין.

פרסומים גזענים במסגרת ראיונות

לאחר עיון בחוות דעת הפרקליטות, ולאחר שנתקיימה ישיבה בהשתתפות כלל הגורמים הרלוונטיים, אימץ היועץ המשפטי לממשלה את עמדת פרקליט המדינה, והחליט על פתיחה בחקירה פלילית נגד הרב אליהו, בחשד לפרסום הסתה לגזענות, בגין התבטאויות כוללניות נגד ערבים, אשר נאמרו-לכאורה במסגרת ראיונות שהעניק לכלי התקשורת, המעלות חשד לפרסומים גזעניים.

התבטאויות אלה כוללות בין היתר משפטים שהובאו בפרסומים שונים בשם הרב אליהו, כגון:

  • "התרבות הערבית היא אכזרית מאוד"
  • "אצל הערבים מדובר בקודים אחרים, בנורמות אלימות שהפכו לאידאולוגיה. כמו שהגניבות החקלאיות אצל הערבים הן אידיאולוגיה. כמו שסחיטת דמי חסות מהמשקים החקלאיים בנגב היא אידיאולוגיה"
  • "ההתנהגות שלהם לא נעימה. הכניסו אצלנו לשכונה של עמידר אישה ערבייה זקנה. לכאורה לא מזיקה. רק הגיעה וכבר הפכה למטרד. בכל שבת מגיעות לבקר אותה עשר מכוניות של ערבים, כל הכפר אצלנו. משמיעים מוזיקה. עושים רעש. מעיזים להתנהג בשכונות יהודיות כמו שלא יעזו להתנהג בכפר לעולם".
  • "ברגע שאתה נותן מקום לערבי בתוכנו, לוקח לו חמש דקות להתחיל לעשות מה שהוא רוצה".
  • "ערבים מתנהגים אל הנשים שלהם, על-פי נורמות חברתיות שמגובות בקוראן ולפיהן מותר להרביץ לאישה ושם זה לא מכות עדינות. זה מכות עם כסאות, התעללות שבסופה הבחורה מגיעה לבית החולים לאחר שעברה את סיוט חייה"
  • "יהודי לא צריך לברוח מהערבים. יהודי צריך להבריח ערבים"
  • "גירוש הערבים מהשכונות היהודיות הוא חלק מהאסטרטגיה"

ממשרד המשפטים נמסר עוד כי כבר בשנת 2006 הועמד הרב אליהו לדין בגין עבירות של פרסום הסתה לגזענות בשל דברים שפרסם אודות הציבור הערבי.

לאחר מגעים שנוהלו בין בא-כוחו של הרב למדינה, סוכם כי הרב ייצא בקריאה ברורה ונחרצת, שתכלול הסתייגות חד-משמעית מהדברים שיוחסו לו בכתב האישום, ויתנצל בפני אלה שנפגעו מדבריו. הרב עשה כן, ולאחר הודעת הרב לתקשורת חזרה בה המדינה מן האישום.

גם נסיבות היסטוריות אלה עמדו לנגד עיני היועץ המשפטי לממשלה בהחלטתו על פתיחה בחקירה בגין הפרסומים החדשים.

להימנע ככל שניתן מהליכים פליליים ביחס לפסק הלכה

בה בעת החליט היועץ המשפטי לממשלה כי אין מקום לפתיחה בחקירה פלילית בגין פסק ההלכה שפרסם הרב אליהו, ביחד עם עוד כחמישים רבנים אחרים, לפיו אין למכור או להשכיר דירות למי שאיננו יהודי. ביסוד ההחלטה עומדים הטעמים שלהלן:

ראשית, סבור היועץ, כי יקשה להוכיח שפסק ההלכה האמור פורסם מתוך "מטרה להסית לגזענות", כנדרש על-פי החוק. שנית, מבחינת הדברים עולה כי ההגנה שמעניק החוק, לגבי "פרסום ציטוט מתוך כתבי דת וספרי תפילה, או שמירה על פולחן של דת" (סעיף 144ג(ב) לחוק העונשין), עשויה לעמוד לרבנים בהקשר של פרסום פסק ההלכה. שלישית, עמדת היועץ היא, כי כאשר מדובר בפסק הלכה, יש להמנע במידת האפשר מהליכים פליליים, אלא אם מדובר במקרים חמורים במיוחד, כגון פסקי הלכה המתירים פגיעה פיזית בציבור מסוים על-רקע גזעני, או בהתקיים נסיבות מחמירות אחרות המצדיקות פתיחה בחקירה.

הרב אליהו: מקווה ליום שבו יהיה שיוויון בין ימין לשמאל
מלשכתו של הרב שמואל אליהו נמסר כי הוא מברך על הודעת היועץ המשפטי לממשלה כי אין מקום לפתיחת חקירה בעניין פסק ההלכה של מכתב הרבנים האוסר למכור קרקעות ובתים לנכרים.

עוד נמסר כי הוא מברך על עמדתו העקרונית של וינשטיין כי יש להימנע מהתערבות מיותרת בפסקי הלכה תורניים.

"הרב סמוך ובטוח כי חקירה בעניין התבטאויות ציבוריות שונות תאפשר להבהיר את עמדתו באופן ברור וחד-משמעי כי על המדינה לפעול נגד אוכלוסיות תומכי טרור במגזר הערבי ולא נגד המגזר הערבי בכללותו", נמסר מלשכת הרב אליהו.

עוד נמסר כי הרב מקווה שיבוא יום ובו יהיה "שיוויון אמיתי בפני החוק גם בתחום חופש הביטוישל אנשי רוח. ללא אפליה בין ימין לשמאל".

 

"החלטת היועמ"ש מכשירה את תורת המלך"
בתגובה להחלטת היועץ המשפטילממשלה לפתוח בחקירה כנגד רב העיר צפת, אמר ד"ר גדי גבריהו, רכז 'ברית חושך לגרש' כי ההחלטה שלא להעמיד לדין את הרב שמואל אליהו בעניין מכתב הרבנים מעבירה מסר מסוכן. עוד ציין כי 'ברית חושך לגרש' תעתור לבג"ץ כנגד החלטה זו.

"מדובר בהחלטה המסתמכת על ההגנה שמעניק החוק כביכול לפרסום ציטוטים מכתבי דת ומספרי תפילה, או בשל השמירה על פולחן דתי. מעתה ואילך כל איש דת יוכל להשתמש באלפי כתבי הדת העומדים לרשותו ולהפיץ בצילם דברי שנאה, גזענות, הסתה והתרת דם", אמר.

לדבריו, "בצעד זה מכשיר היועץ המשפטי את הספר תורת המלך שכל כולו התרת דם באיצטלה של דברי הלכה וקדושה כביכול".

http://www.news1.co.il/Archive/001-D-282524-00.html

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: