על חינוך לדמוקרטיה \אור משה גואטה

"כשילד כחול פוגש ילדה אדומה ונולדים הים ילדים סגולים, אז זה שלום" כתבה ילדה בת 9 אחרי רצח רבין.
כשילדה בכיתה ז' יודעת להגיד שתג מחיר היא פעולה לא לגיטימית כי היא פוגעת ברכוש של בני אדם ומאיימת עליהם – זוהי דמוקרטיה, שיודעת לחשוב.
כשנער בכיתה ח' אומר שהוא ימני, אבל הוא מבין שמאלנים ושאפשר לדבר איתם – זוהי דמוקרטיה, שנלחמת בכל הכוח במה שהכיתה שלה מכתיבה לה.
כשנערה בכיתה ט' מחליטה להתחבר לנערים שנמצאים בקליקה שונה ממנה – אלה הם שורשי דמוקרטיה שיכולים להבין כי האיבה נתונה הרבה על חוסר היכרות.
כשנער בכיתה י' מחליט או מוכן באמת להעביר איתך שיעור חברה לכיתה שלו – זוהי דמוקרטיה שלוקחת אחריות וחלק בשיח כיתתי, דבר שלרוב הנערים יהיה קשה, במיוחד בתחילת התיכון.
כשנערה בכיתה י"א חוזרת מהמסע לפולין עם שאלות שהיא מוכנה להתמודד עליהם בחיים שלה – אלה הם ניצני דמוקרטיה, כזו שיכולה ומוכנה לעצב חיים. כל חיים.
כשנער בכיתה י"ב מתלבט איתך ועם חברים שלו, התלבטות אמיתית אם לצאת לשנת שירות, מכינה, להתגייס רגיל או לא להתגייס – זוהי דמוקרטיה שמתמודדת על שאלות רחבות הרבה יותר מחיים אישיים, ולומדת על המציאות האובייקטיבית כפי שהיא, ומתוכה נוקטת עמדה.
כל ביטויי הדמוקרטיה האלה, זאת שיודעת לחשוב, זו שנלחמת בנורמות, זו שיכולה להבין על מה מתקיימת איבה בין בני אדם, זו שלוקחת אחריות על קבוצת השווים בסיטואציה בלתי אפשרית, זו שמבקשה לשאול שאלות על החיים וזו המבקשת לשאול שאלות גדולות יותר מחיים, על חברה ומדינה. כל אלה לא יוכלו להתקיים אלמלא אנחנו. אם לא נשאל את הנערים שאלות, אם נוותר להם כי קצת מביך לנו, אם נתעלם ממעשים ופלאים שיכולים לקרות בבית הספר, אז כנראה שכל הדברים האלה עדיין יהיו בגדר שאיפה קרובה מאוד שבה אנחנו לא מעזים לגעת.

אור משה גואטה חבר בתנועת דרור ישראל 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: