הגיע הזמן! חקירה פלילית על הסתה נגד הרב אליהו מצפת

"גירוש הערבים מהשכונות היהודיות הוא חלק מהאסטרטגיה", אמר בין היתר הרב שמואל אליהו, והיועץ המשפטי לממשלה החליט לפתוח נגדו בחקירה – אך לא בגין "מכתב הרבנים" שקרא לא להשכיר דירות לערבים

אביעד גליקמן וקובי נחשוני

 

היועץ המשפטי לממשלה החליט על פתיחה בחקירה פלילית נגד הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, בחשד לפרסום הסתה לגזענות, בגין התבטאויות שונות שפורסמו בשם הרב בהן התייחס לערבים – כך נמסר הבוקר (יום ג') בהודעת משרד המשפטים. במקביל, החליט היועץ יהודה וינשטיין כי אין מקום לפתיחה בחקירה פלילית בגין "מכתב הרבנים" שפרסם הרב אליהו עם עוד עשרות רבנים, לפיו אין למכור או להשכיר דירות למי שאינו יהודי.

 

מחר היה אמור להתקיים דיון בעתירה לבג"ץ של המרכז לפלורליזם יהודי, בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב. עוד טרם הגשת תשובת המדינה, פורסמה היום הודעת משרד המשפטים. הדיון יתקיים בכל זאת, מכיוון שלטענת העותרים, היועץ המשפטי התחייב בעבר להעמידו לדין גם על מקרים קודמים, שבהם בוטל האישום כחלק מעסקה.

 

הרב שמואל אליהו. שורת התבטאויות גזעניות (צילום: אפי שריר)
הרב שמואל אליהו. שורת התבטאויות גזעניות (צילום: אפי שריר)

 

לפי משרד המשפטים, בעקבות תלונות שהתקבלו על רקע פרסום "מכתב הרבנים", ובעקבות התבטאויות שונות שפורסמו בשם הרב אליהו בתקשורת, המתייחסות לציבור הערבי, נפתחה בדיקה במשרדו של וינשטיין ובפרקליטות – שמצאה היבטים פליליים לכאורה.

 

התבטאויות המדוברות כוללות בין היתר משפטים שהובאו בפרסומים שונים בשם הרב אליהו, כגון:

  • "התרבות הערבית היא אכזרית מאוד"
  • "אצל הערבים מדובר בקודים אחרים, בנורמות אלימות שהפכו לאידאולוגיה. כמו שהגניבות החקלאיות אצל הערבים הן אידיאולוגיה. כמו שסחיטת דמי חסות מהמשקים החקלאיים בנגב היא אידיאולוגיה"
  • "ההתנהגות שלהם לא נעימה. הכניסו אצלנו לשכונה של עמידר אשה ערבייה זקנה. לכאורה לא מזיקה. רק הגיעה וכבר הפכה למטרד. בכל שבת מגיעות לבקר אותה עשר מכוניות של ערבים, כל הכפר אצלנו. משמיעים מוזיקה. עושים רעש. מעיזים להתנהג בשכונות יהודיות כמו שלא יעזו להתנהג בכפר לעולם"
  • "ברגע שאתה נותן מקום לערבי בתוכנו, לוקח לו חמש דקות להתחיל לעשות מה שהוא רוצה"
  • "ערבים מתנהגים אל הנשים שלהם, על פי נורמות חברתיות שמגובות בקוראן ולפיהן מותר להרביץ לאשה ושם זה לא מכות עדינות. זה מכות עם כסאות, התעללות שבסופה הבחורה מגיעה לבית החולים לאחר שעברה את סיוט חייה"
  •  "יהודי לא צריך לברוח מהערבים. יהודי צריך להבריח ערבים"
  • "גירוש הערבים מהשכונות היהודיות הוא חלק מהאסטרטגיה"

 

במשרד המשפטים הזכירו כי בשנת 2006 הועמד הרב אליהו לדין בגין עבירות של פרסום הסתה לגזענות בשל דברים שפרסם אודות הציבור הערבי. ההליכים נגדו הופסקו אחרי שסוכם כי הרב ייצא בקריאה ברורה ונחרצת, שתכלול הסתייגות חד-משמעית מהדברים שיוחסו לו בכתב האישום, ויתנצל בפני אלה שנפגעו מדבריו.

 

לגבי "מכתב הרבנים", נימק וינשטיין את ההחלטה שלא לפתוח בחקירה פלילית והסביר כי "יקשה להוכיח שפסק ההלכה האמור פורסם מתוך 'מטרה להסית לגזענות', כנדרש על-פי החוק.

שנית, מבחינת הדברים עולה כי ההגנה שמעניק החוק, לגבי 'פרסום ציטוט מתוך כתבי דת וספרי תפילה, או שמירה על פולחן של דת', עשויה לעמוד לרבנים בהקשר של פרסום פסק ההלכה. שלישית, עמדת היועץ היא, כי כאשר מדובר בפסק הלכה, יש להמנע במידת האפשר מהליכים פליליים, אלא אם מדובר במקרים חמורים במיוחד, כגון פסקי הלכה המתירים פגיעה פיזית בציבור מסוים על רקע גזעני, או בהתקיים נסיבות מחמירות אחרות המצדיקות פתיחה בחקירה".

 

ד"ר אביעד הכהן, דקאן מכללת שערי משפט, פרקליטו של הרב שמואל אליהו יחד עם פרופ' דב פרימר, אמר בתגובה כי "אנו שמחים על כך שגם עמדת הפרקליטות היא שאין שום בסיס לעתירה שתכליתה העמדתו של הרב שמואל אליהו לדין פלילי בגין התבטאויות שנאמרו לפני מספר שנים. היא הדין להחלטת הפרקליטות שלא לפתוח בחקירה בנוגע לפסק ההלכה שהוציא הרב שמואל אליהו. אשר לפתיחה בחקירה בגין התבטאויות כלפי הציבור הערבי , אנו סבורים שאין זה עניין לחקירה פלילית ומכל מקום מעריכים שגם תוצאת חקירה זו, במידה ותתקיים לא תוביל להעמדתו של הרב אליהו לדין בגין התבטאויות אותן הוא אמר בכובעו הרבני".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4151567,00.html

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: