הרשויות דוחפות אזרחים ל'תג מחיר'

באיתמר חוגגים יציקת רצפת ביהמ"ד לזכר הרב אודי פוגל. הרב רונצקי מתייחס לאירועי עוורתא ואומר: אני מבין את 'תג מחיר' גם אם מגנה.
פרסום ראשון: 10/10/11, 15:06

שמעון כהן

 

מבין את 'תג מחיר. הרב רונצקי

מבין את 'תג מחיר. הרב רונצקי
יוני קמפינסקי
לראיון עם הרב רונצקי

הרב אביחי רונצקי, ראש ישיבת ההסדר בישוב איתמר והרב הצבאי הראשי לשעבר, מתייחס ביומן ערוץ 7 לאירועים האחרונים ביישובו והעימותים עם אנשי המנהל האזרחי שהורו לאפשר לתושבי מהכפר עוורתא למסוק בתחום הישוב.

בראשית דבריו סיפר הרב רונצקי על יציקתה של רצפה בבית המדרש ההולך ומוקם בישיבתו, בית מדרש 'משכן אהוד' על שמו של הרב אודי פוגל הי"ד שנרצח עם רעייתו ושלושת ילדיו ולימד בישיבה.

הרב רונצקי מספר על ההתרגשות "עד כדי דמעות", כלשונו, לנוכח כשלושים משאיות הבטון שהגיעו לישוב החל מהשעה חמש בבוקר בזו אחר זו ולנוכח "המפלצות המכניות", שבונות בזריזות בעבודה עברית את בית המדרש החדש, וכל זאת ביום הלווייתו של הרב חנן פורת ז"ל שליווה את הישוב איתמר בבניינו וכך גם את הישיבה.

לדבריו בנייתו של בית המדרש מהווה מעין ניצחון פורתא על רוצחי בני משפחת פוגל, בהיותו נבנה בתמיכת משרד הביטחון, משרד ראש הממשלה, גופי ממשל וצבא נוספים, וזאת לאחר תמיכה שקיבלו תושבי הישוב ממגזרים שונים ברחבי הארץ. לדבריו את האחדות הנדירה הזו, אחדות הנובעת מהיכרות בין פלגי העם, יש להמשיך ולפתח בכל דרך, בסיורים משותפים, בביקורים משותפים ובמהלכים שיובילו להערכה וכבוד הדדי, גם אם לא להסכמה על הדרך. ברוח זו הולך הרב רונצקי עצמו וכמעט מדי יום מרצה ומדבר במקומות שונים ברחבי הארץ על ההתיישבות, על היהדות, על יישובו, על ישיבתו ועל משפחת פוגל.

"הבנייה ממלאה אותנו בתחושת ניצחון פורתא על הכפר עוורתא שנמצא לידינו במרחק כמטחווי קשת ממקום הבנייה. הם רואים את אותם כלים מכניים שבונים לעין כל. הם שוקעים ואנחנו בונים", אומר הרב רונצקי הסבור שהבנייה מנקרת את עיניהם של השכנים המבקשים לעקור ולגרש. "זה לא נקם אלא הוכחה שאנחנו מנצחים".

באשר לאירוע אתמול בו הגיעו הכפריים מעוורתא למסוק בחסות המינהל האזרחי, קובע הרב רונצקי שמדובר ב"דבר שהוא בלתי נסבל מבחינה מוסרית", גם אם מבחינה משפטית יתכן והמהלך מותר להם. הוא מציין שמדובר בכפר הידוע בשנאתו ובמסוכנותו מעבר לכך שרוצחי בני משפחות פוגל ושבו יצאו משם, ואת זאת הוא אומר על סמך מידע מודיעיני הידוע לו מתוקף עברו הצבאי הבכיר.

הרב רונצקי מספר שהציע שיהודים ימסקו את הזיתים וימסרו אותם לערבים בכדי שלא להותיר על כנה את טענת הפגיעה הממונית אך לא זכה למענה ראוי מהאוגדונר או מגורמי ממשל אחרים שעימם שוחח. הוא מספר גם על ראיון רדיופוני שקיים עם מנכ"לית 'בצלם', שיחה בה הציע לה את הצעתו וזו טענה שאמנם יתכן ומדובר בהצעה טובה, אך הפלשתינים יתנגדו לה כיוון שהיא מתפרשת ככניעה. לטענתו של הרב שהכניסה לישוב היא זו שאמורה להתפרש ככניעה של צה"ל בעוד טרור יש להכניע ברוחו העדיפה מנכ"לית 'בצלם' לעבור ולדבר על סוגיות אחרות.

באשר לסוגית 'תג מחיר' קובע הרב רונצקי כי המציאות בחודשים האחרונים בה שוב ושוב מתגלה חוסר רגישות קיצונית כלפי המתיישבים וההתיישבות, בין אם מדובר במעצר הרב ליאור, הסאגה החמורה של הדיווחים סביב רצח אשר פלמר ובנו יהונתן ומקרים נוספים, כל אלה גורם לאנשים טובים שבעבר אחזו בעמדות ממלכתיות לנטוש את השקפת עולמם ולצדד בפעולות אנטי ממלכתיות כפעולות 'תג מחיר'. "אני מבין אותם", אומר הרב רונצקי המדגיש כי הוא עצמו מגנה את התופעה אך סבור שכאשר לוחצים את ציבור המתיישבים אל הקיר גורמים לרבים לנקוט בדרכים אלו.

הרב רונצקי מספר על ישיבת חברים סוערת שהתקיימה אתמול באיתמר ובה קבעו החברים ש"די נמאס. הם מחברים את המקרים אחד לשני וחשים שיש כאן איזו יד מכוונת, מעין קונספירציה נגדם. אני עצמי לא חושב שיש יד מכוונת, אבל יש אנשים שקשה להם. בישוב שלנו נרצחו עשרים איש", הוא מזכיר ומביע חשש כבד מימים קשים הרבה יותר העלולים לבוא חלילה עם חזרה לתקופת פיגועים. "זה ציבור שעמד במאבקים. צריך לחזק אותו ולא לדרוך עליו".

http://www.inn.co.il/News/News.aspx/227094

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: