"נישואים עם גויים זה כמו לשחק לידי הנאצים"

כך, לטענת שמיניסטים מאהל שם, אמר להם הרב הראשי לשעבר בהרצאה בבית הצנחן. כמה תלמידים עזבו את המקום במחאה. הרב לאו טוען שלא הבחין שמישהו יצא מהאולם ומסביר: ההתבוללות משרתת את אויבי ישראל

אודי אבני 

"נישואים עם גויים זה כמו לשחק לידי הנאצים". כך, לטענת תלמידים מתיכון אהל שם, אמר חתן פרס ישראל ויו"ר יד ושם, הרב ישראל מאיר לאו, במפגש שנערך בבית הצנחן ברמת גן.

 

לטענת התלמידים, הרב הראשי לישראל לשעבר אמר את הדברים במהלך הרצאה שעסקה בשואה ובזיכרון האישי שלו כניצול ממחנה הריכוז בוכנוואלד, והובאה בפני בני הנוער לאחר חזרתם מהמסע לפולין. לטענתם, התבטאות זו ואופי ההרצאה שהרב נשא גרמו למספר שמיניסטים לצאת מהאולם במהלך דבריו.

 

אחד השמיניסטים שעזב את האולם הסביר את הצעד שנקט: "למיטב הבנתי, הפואנטה הכוללת של ההרצאה הייתה שחתונה עם גויים אסורה, ולפי דברי הרב לאו נישואים עם גויים זה 'לשחק לידי הנאצים'. דברים אלה נאמרו לקראת סוף ההרצאה והכעיסו אותי מאוד, באותו רגע שהם נאמרו קמתי והלכתי. באתי להרצאה לא סקפטי וסובלני כלפי דעותיו, אחרת הייתי יוצא בשלב מוקדם יותר".

 

התלמיד התייחס לדברים נוספים שאמר הרב ושגרמו לו לכעס. "סופר לנו על בת לרב מכובד שבזמן השואה חזרה בשאלה והתנתקה מהדת לגמרי, התחתנה עם גוי, הביאה ילד ושלחה אותו למנזר", הוא משחזר. "בהרצאה שולבו גם פסוקים מהתנ"ך, אחד שזכור לי במיוחד בא מספר תהלים והוא לפי דברי הרב לאו תיאר את השואה לפני שקרתה. זה נאמר אחרי שהוא טען שהנאצים ניסו להשמיד את היהדות ולא רק את היהודים, אז למעשה היהודים שמתרחקים מהדת כאילו הורסים את היהדות".

 

שמיניסט נוסף שותף אף הוא לתחושת אי הנעימות מדברי הרב. "הוא דיבר על חייו בפולין ועל תקופת השואה ואז גלש להטפות על התבוללות", הוא אומר. "הוא אמר שאסור לעם היהודי להתבולל ושצריך לשמור על הצביון היהודי. בנוסף הוא הביא נתונים סטטיסטיים הזויים. הוא טען שאם לא הייתה התבוללת היו היום בארצות הברית 30 מיליון יהודים, תוך כדי זלזול במתבוללים, כאילו שהם פחות טובים מבני אדם אחרים".

 

ויש תלמידים שכעסו על מחאת חבריהם לספסל הלימודים. "ראיתי תלמידים שיצאו באמצע ההרצאה, לא הקשיבו וחלק גם בחרו מראש שלא להיכנס. זה הרגיז

אותי מאוד וגבל בחוסר כבוד לאדם מבוגר ומכובד", אמרה השבוע שמיניסטית.

"בכיתות התפתח דיון ספונטני בנושא", היא ממשיכה. "רבים התרגזו על זה שמחייבים אותנו להיכנס להרצאות. במשך שלוש השנים שאנחנו באהל שם שמענו הרצאות רבות, ולדעתי הסיבה היחידה שהם התרגזו היא בגלל שאותו אדם הוא רב ולא אדם חילוני, אבל הרב לאו הוא אישיות שתורמת לקהילה. הוא אדם משכמו ומעלה וצריך לכבד אותו ולו רק מעצם המעמד שלו ומעצם היותו אדם מכובד, ללא קשר לאמונותיו".

 

והמשפט על נישואים לגויים לא עורר בך כעס?

"כל אחד יכול לקחת את המשפט הזה למקום אחר. הנאצים ניסו לפגוע ביהדות, ויש משהו בדבריו של הרב שאומר שהתבוללות היא ניצחון רוחני לנאצים. להרצאה לא היה בכלל אופי דתי בעיניי ולא ניכר ניסיון הסתה. רק במשפט אחד של הרב הוזכרה המילה התבוללות והוא לא ניסה להשפיע עלינו. אם היה בא אדם חילוני ואומר את אותם הדברים בדיוק, הם היו מתקבלים אחרת".

 

מלשכת הרב לאו נמסר: "הרב לאו נענה זה שנים רבות להרצות בתיכון אהל שם ברמת גן, וגם הפעם הופיע בפני תלמידי י"ב שמספרם קרוב ל־400. הרב לא הרגיש ולא הבחין ביציאה של אף אחד מהתלמידים במהלך ההרצאה. אדרבה, תחושתו הייתה כי התלמידים ישבו מרותקים והאזינו לדברים ברוב קשב".

 

לעצם ההערה נמסר: "אין זה סוד כי מספרם של היהודים ברוב ארצות תבל יורד בהתמדה. לא בשל עלייה לישראל אלא בשל נישואי תערובת והתבוללות, ועל כן יש לחשוב בחשבון נפש בתקופת הימים הנוראים. למגינת לב, תופעה מדאיגה זו משרתת את אויבי ישראל לדורותיהם אשר עינם צרה בהישרדותו של העם היהודי. הרב מצר על תגובה קיצונית של מישהו אשר בוודאי לא שמע את הדברים ולא קלט את המסר הנובע מהם".

 

מהעירייה נמסר: "אהל שם מעודד שיח פתוח במסגרות דמוקרטיות פלורליסטיות ואירח את הרב לאו. מספר תלמידים שדעות מסוימות לא היו ערבות לאוזנם נהגו בצורה לא מכבדת, קמו ויצאו, ועל כך אנו מצרים. לא ידוע לבית הספר על גלישת הדיון למסגרת השיעורים, למרות שבמסגרת לחינוך לערכים אנו מעודדים שיח פתוח".

http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4131899,00.html

 

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: