עשר הערות על מעצר הרב ליאור – מה דעתכם?

עשר הערות על מעצר הרב ליאור

מצד אחד, לא ייתכן שחופש הביטוי נשמר רק לצד אחד של המפה הפוליטית. מצד שני, כל מי שמזומן לחקירת משטרה – צריך להתייצב. כמה זרקורים על פרשת הרב ליאור

הרב חיים נבון

1.

הספר "תורת המלך" מביע רעיונות פסולים. הטענה כאילו מקורם של רעיונות אלה בתורת ישראל, היא חילול השם.

 

2.

טענתי בעבר שכתיבת הסכמה לספר היא מוסכמה רבנית חסרת משמעות, ואינה מבטאת הסכמה אמיתית לתוכנו, ולכן אין סיבה להתייחס ברצינות להסכמה שכתב הרב דב ליאורל"תורת המלך". תלמידי הרב ליאור הזדרזו לגעור בי. הם הבהירו לי, לצערי העמוק, שהרב ליאור אכן מסכים לתוכן הספר הזה.

3.

לא ייתכן שחופש הביטוינשמר רק לצד אחד של המפה הפוליטית. כולם מצטטים את וולטר, שהיה


מוכן להילחם עד טיפת דמו האחרונה כדי שאויביו יוכלו להביע את רעיונותיהם המטופשים. אבל חכמי התקשורת הישראלית מצטטים אותו רק כשמדובר על חופש הביטוי של ח"כים ערבים, או פרופסורים שונאי מתנחלים.האם באמת חופש הביטוי צריך להגן רק על חנין זועבי? כך יש לנסח את גרסת השמאל הישראלי לדברי וולטר: אני מוכן להילחם עד מוות כדי שתזכה להביע את דבריך, שהם קצת יותר קיצוניים ממה שאני חושב, אבל יש בהם משהו.

4.

כל מי שמזומן לחקירת משטרה– צריך להתייצב.

5.

אסור להשתמש בחקירת משטרה כאמצעי לחץ ואיום. חקירה נועדה להבהיר את העובדות, ולא להלחיץ את הנחקר. במקרה של הרב ליאור והרב יעקב יוסף, אין שום עובדות עלומות שצריך להבהיר. הכול ידוע: הם כתבו הסכמה לספר פסול. החקירה לא נועדה לגלות משהו חדש, אלא להפחיד אותם.

6.

הפרקליטות והמשטרה צריכות לנהוג בשכל.

7.

כולם שווים לפני החוק. כפי שאמרו בכירי הפרקליטות, במדינת ישראל גם נשיא כבר נחקר על ידי המשטרה. אבל נשיא נחקר במשטרה משום שהוא נחשד באונס. אני רוצה לראות מי היה חוקר את הנשיא בגלל נאום שנשא, או הסכמה שכתב. גם כאן צריך להפעיל את הראש.

8.

לגרור את הרב ליאור לחקירה באופן ברוטלי – זה מעשה מאוד לא חכם. אם החוקרים ניסו להפחיד אותו, הם לא הצליחו. הם גם לא שמעו, מן הסתם, דברים שלא ידעו. אז מה הם הצליחו להשיג במהלך הזה? להפוך את הרב ליאורלקדוש מעונה.

9.

הטעות הבסיסית של אנשי הפרקליטות נעוצה בכך שהם פשוט לא מצליחים להבין את כוחה של הרוח.

בזמנו שאל סטלין בבוז: "כמה דיביזיות יש לאפיפיור?" אבל את כוחם של אנשי רוח אי אפשר למדוד בדיביזיות, ולכן אי אפשר לבלום את השפעתם באיומים כוחניים. את המאבק האמיתי נגד הרעיונות הללו צריך לנהל בעזרת מאמרים ושיעורים, ולא בניידות ובאזיקים. אי אפשר לשנות את כיוון הרוח בעזרת אלת בייסבול.

10.

רבנים ומחנכים רבים בציבור הדתי, מנסים להציג עמדה מורכבת ומאוזנת בנוגע ליחס לערבים. כל אלה מרטו השבוע את שערותיהם בתסכול. המעצר הברוטלי של הרב ליאור הפך אותו לגיבור, ותקע מקל בגלגלי המאבק הרוחני כנגד דעותיו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: