תקציב הישיבה ביצהר נשלל בגלל "תורת המלך"

יצהר (צילום: מיכאל יעקובסון)

תמר לוי

30 יום, זה הזמן שהספיק לממשלת ישראל לעצור שוב את העברת ההקצבה שמגיעה באופן חודשי לישיבת "עוד יוסף חי" שביצהר. מסמכים שהגיעו באופן בלעדי לגלי צה"ל מאשרים שהסיבה לעצירת התקצוב היא מאחר וקיים קשר בין ביצוע פעולות אלימות של תלמידים כנגד פלסטינאים לתמיכת רבני הישיבה במדיניות "תג מחיר"

ישיבת "עוד יוסף חי" שביצהר לא מפסיקה לייצר כותרות, והבוקר (ג') – חודש בלבד אחרי שהושב למוסד התקציב מהמדינה – הוא נשלל שוב. עד היום טענו במשרדי הממשלה כי הסיבה לעצירת הכספים היא אי סדרים מנהליים, והפעם מודים שם לראשונה כי הסיבה היא העמדות של רבני המקום התומכים בפעילות "תג מחיר", וחתומים על הספר "תורת המלך" המתיר הרג גויים חפים מפשע במצבים מסוימים.

ראש המוסד, איתמר פוזן, טוען כי המדינה מנסה לטשטש את כוונותיה בקשר לישיבה. "מאחורי עצירת התקציב לישיבה עומד המשנה לפרקליט המדינה. והתקציב לא יחזור כל עוד משלמת הישיבה משכורת למחברי הספר 'תורת המלך', הרב יצחק שפירא והרב יוסי אליצור", מסביר פוזן, "לא הייתה סיבה חוקית לעצירת התקציב".

המסמכים שהגיעו לגלי צה"ל מעידים שעצירת הכספים הנוכחית נובעת מדעותיהם של הרבנים. ממידע שהצטבר במערכת הביטחון עולה כי תלמידים רבים מישיבת "עוד יוסף חי" מעורבים מזה זמן רב בביצוע עבירות אלימות קשות כנגד תושבים פלסטינים ורכושם. "המידע מצביע על קשר בין הפעילות לבין הישיבה", נכתב במסמך תשובה רישמי ממשרד ראש הממשלה, לאחר פניות רבות של יושב-ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, וחבר הכנסת אורי אריאל.

חבר הכנסת מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי טוען כי משרד המשפטים רודף ההתיישבות: "שי ניצן הוא גם השופט, גם התובע וגם המוציא לפועל. במדינה מתוקנת פקיד שהיה לוקח לעצמו סמכויות שלא שלו כדי להתנכל באופן לא חוקי היה מסולק מהתפקיד שלו וגם עומד לדין". עכשיו כשברור מעל לכל מה הסיבה להפסקת התקציב מהמדינה הזעם בקרב אנשי יצהר גדל. הם מתכוונים לפנות לבית המשפט, אחרי למעלה מעשרה חודשים ללא תקצוב.

עורך-הדין איציק בם, שמייצג את הישיבה, הסביר הבוקר בראיון לתוכניתנו "בוקר טוב ישראל" עם גולן יוכפז כי התנהלות משרדי הממשלה אינה תקנית על פי החוק. "משרד המשפטים הנחה את משרד החינוך לעכב את התקציב, למרות שאין לו סמכות לעשות דבר כזה – זו החלטה של משרד החינוך בלבד ורק היועץ המשפטי לממשלה יכול לתת הנחיות כאלו. מישהו במשרד המשפטים עושה צחוק מעקרונות היסוד של המשפט המנהלי בישראל", תקף בם.

לדברי עורך-הדין, מדובר על מאות אלפי שקלים המהווים את התמיכה לישיבה למשך שמונה חודשים, כשהצ'ק האחרון התקבל לפני ראש השנה. "העילה הרשמית לביטול התמיכה בעבר הייתה אי עמידה בביקורת שנערכה לגבי מצבת התלמידים, ולאחר שהליקויים תוקנו התמיכה הייתה אמורה לחזור", הזכיר בם, "כעת נראה שהסיבה האמיתית היא טענה שהנערים משתתפים בפעולות תג-מחיר, אבל זו לא דרך להתמודד עם עבריינות. עליהם להשיג ראיות ולהגיש כתבי אישום, הם לא יכולים לתת לנו תירוצים ולהפסיק את התקציב".

http://glz.co.il/NewsArticle.aspx?newsid=83037

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: