ראיון בעיתון "דעות" עם הרב דוב ליאור ותגובת גדי גבריהו בשם הברית.

ראיון עם הרב דב ליאור – מתוך העיתון "דעות" 

תגובת  ברית חושך לגרש

 

שאלות שהרב דב ליאור לא נשאל  ע"י מערכת "דעות"

מערכת הירחון "דעות" החליטה להיפגש עם  הרב דב ליאור מקריית ארבע  וללבן עמו סוגיות אידיאולוגיות.  המשימה הוטלה על ד"ר משה מאיר.  נסעה משלחת מכובדת לרב  ליאור  ותארה את "הרגש החם והנינוח שזרם בחדר"  ונמנעה מלשאול את הרב שאלות  קשות העוסקות באירועים רבים ומגוונים הקשורים אליו במהלך 30 השנים האחרונות.

להלן מספר שאלות שחבל שלא נשאלו:

 1.  האם נכונה עדותו של מנחם ליבני- מפקד המחתרת היהודית הראשונה,  ולפיה הרבנים החשובים של קריית ארבע וביניהם הרב דב ליאור-תמכו פה אחד בביצוע פעולת פיגוע המונית בערבים חפים מפשע ?  ("אחים יקרים"-  חגי סגל, הוצאת כתר,  עמוד 204).
 2. האם זה תקין מבחינה מוסרית  לדעת הרב, להיות שותף להחלטה על פיגוע המוני בערבים חפים מפשע ולעמוד מהצד כאשר התלמידים שבצעו את מעשי הנקם נשלחו לכלא למאסרי עולם?
 3. האם הרב כינה את ברוך גולדשטיין קדוש שנהרג בידי גויים על היותו יהודי ובשל כך הוא מצטרף לקורבנות השואה הנאצית?
 4. כיצד היה מגיב הרב אלו מחבל ערבי היה פורץ לבית כנסת ורוצח 29 יהודים ופוצע 125  במהלך התפילה?
 5. בעמוד רכ"ז בספר תורת המלך נכתב: " לא צריך החלטה של אומה כדי להתיר את דם המלכות הרשעה,  וגם יחידים מתוך המלכות הנפגעת יכולים לפגוע בהם".  האם המשפט הזה מכוון למעשים דוגמת ברוך גולדשטיין אותו כינית קדוש?

 1. בעמוד ר"ז בספר תורת המלך נכתב: "ועל כל פנים אנחנו למדים שיש סברא לפגוע בטף אם ברור שהם יגדלו להזיק לנו ובמצב כזה הפגיעה תכוון דווקא אליהם”.    הערת שוליים:  ובאופן פשוט גם הם מרוויחים מזה כי אחרת יגדלו בצורה לא מתוקנת וממילא נצטרך להרגם."

כיצד  "ברור" על תינוקות וילדים  שהם יגדלו להזיק לנו?

            האם יש סברא שניתן לפגוע בטף של האויב?

 1.   בעמוד רי"ז  בספר תורת המלך בפרק העוסק בנקמה נכתב: " הנקמה היא חום של צדק…  כיון שהרשעים פועלים 'בלי חשבון'- גם אנחנו פועלים 'בלי חשבון' כדי לקיים איזון נכון ומידה כנגד מידה…  ועיין בזה ביתר אריכות בפרק השלישי בחוברת 'ברוך הגבר'…".  האם הרב תומך בנקמה 'בלי חשבון'  ומה דעתו על החוברת 'ברוך הגבר' ?
 2.  האם כתבת על הספר תורת המלך :"ראוי החיבור הזה לעלות על שולחנם של מלכים מאן מלכי רבנן וכל שוחרי תורה ואוהביה שיראו איך שתורת ישראל מדריכה את האדם בין בחיים אזרחיים הרגילים והן בזמן מלחמה"?
 3.  מה דעת הרב על מכתב שפרסם הרב זלמן נחמיה גולדברג על הספר תורת המלך: " מודה אני לכבוד תורתו על שהביא לידיעתי שיש בספר תורת המלך דברים שאינם נכונים מכוח הדין וגם אין להם מקום בשכל האנושי"?
 4. בהרצאה במכון פוע"ה אמרת כי אין לקבל תרומת זרע מגוי:  " איזה תכונות יכולות להיות לו? של אכזריות, של ברבריות! ".  האם גם רות ותמר פגומות מבחינה גנטית?  האם לדעתך כל הגויים אכזרים וברברים?
 5. האם נכונות השמועות שהרב טרח והוציא מכתב ל-40 רבנים בישראל ובחו"ל-  10 חודשים לפני רצח ראש ממשלת ישראל  ביחד עם שני רבנים נוספים  ובהם נשאלו שאלות הלכתיות מורכבות באשר לאחריות ההלכתית של ראש ממשלת ישראל וממשלתו להסכמי אוסלו?  (אדר א' תשנ"ה)

להלן אחת השאלות מתוך המכתב: "האם חובה על מנהיגי הציבור, הרבנים והעסקנים, להזהיר בשעה קשה זו את ראש הממשלה ושריו, שאם לאחר הניסיון המר של ההסכם בעזה ויריחו הם ימשיכו את יישומו ברחבי יהודה ושומרון, יהיו חייבים על פי התורה להחיל עליהם את דין ההלכה היהודית, כדין מוסר שמוסר נפשות יהודים וממונם לידי גויים?".

 1. האם הרב יכול לספר לקוראי "דעות" אלו תשובות נתקבלו למכתב הרבנים הנ"ל?
 2. האם הרב יזם  את נישואיו של רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר?  האם כבוד הרב ינסה להשתדל באופן דומה לנישואים והתייחדות לכל הרוצחים והאנסים היהודיים  הכלואים במדינת ישראל?
 3. מה יקרה לדעת הרב כאשר כל רב עיר יחליט לפסוק בענייני ציבור הרי-גורל לכל עם ישראל?

מודעות פרסומת

One Response to ראיון בעיתון "דעות" עם הרב דוב ליאור ותגובת גדי גבריהו בשם הברית.

 1. misha30792 הגיב:

  לייק לפוסט!

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: