כנס נגד הגזענות בעמק הירדן 31/3

ביוזמתה וארגונה של בני נוער ממועצה איזורית עמק הירדן

בחודשים האחרונים עברו חניכי בוגרת קן עמק הירדן של הנוער העובד והלומד(נערים ונערות בכיתות ט'- י"ב) תהליך חינוכי מעמיק על הגזענות במדינת ישראל. הם למדו על גילויי גזענות בעברה של המדינה (כמו אלו שהובילוה מפלגת כך, והרב מאיר כהנא בראשותה), והעמיקו את הידע והמודעות לתהליכים ההולכים ומחריפים של ביטוי הגזענות בחברה כיום (מכתב הרבנים, ההפגנות בבת ים הקוראות לבנות בת ים להתרחק מערבים, חוקים גזעניים כמו חוק ה"נכבה" שנחקקים במחטף ועוד).

החניכים החליטו שאין הם באים על סיפוקם רק מלמידה ומודעות, והם רוצים להיות מעורבים- לפעול לשינוי, לעשות מעשה!

מועצת החניכים של מחוז צפון בתנועה החליטה שכל קן יקיים אירוע נגד גזענות. קן עמק הירדן היה הקן הראשון שהרים את הכפפה וארגן כנס נגד גזענות.

הכנס התקיים ב31/3, במועדון השפינוזה. נכחו בו כ-100 מבוגרים, בני נוער ומדריכים. בכניסה הוצבה תערוכה המציגה ביטויי גזענות מהחודשים האחרונים בישראל. לאחר מכן התכנס הקהל, שמע נאום פרי עטם של חברי הבוגרת, צפה בהצגה שכתבו והעלו בני נוער, ושר שירי שלום.

אין זה מובן מאליו שבמציאות הנוכחית בחברה הישראלית, ובעמק הירדן, יבחרו בני נוער לבטא את מעורבותם ומחאתם בנושא. זה ראוי להערכה רבה.

האירוע נועד לעורר מודעות בקרב האוכלוסייה, ולעודד לאקטיביזם בנושא. כל הנוכחים יכלו לחתום על עצומה של תושבי עמק הירדן נגד ביטויי הגזענות, ולהצטרף לארגון "ברית חושך לגרש", השם לו למטרה להיאבק בגזענות במדינה.

כל ההכנות לכנס, הפקתו וארגונו נעשו ע"י החניכים עצמם- החלטת התוכן, ארגון ההופעות, שיחות

עם ספונסרים,העברת שיעורי חברה ועוד ועוד. החניכים השקיעו ימים כלילות כדי להביא את הערב לידי מימוש.

אנו קוראים לכל מי שהיה בכנס ומי שלא- להיות מודע זה חשוב, אבל לא מספיק. צריך לפעול ולשנות! לצאת למאבק! להלחם על דמותה של מדינת ישראל והחברה החיה בה!

אנחנו בקן נמשיך לעסוק בנושא ולהיאבק בגזענות. אתם מוזמנים להצטרף אלינו.

חניכי ומדריכי קן עמק הירדן,

הנוער העובד והלומד

 

דבר הבוגרת מהכנס

ערב טוב אורחים יקרים, וברוכים הבאים.

הגענו לאירוע זה היום בעקבות תהליך שעברנו בשבועות האחרונים בו למדנו, ביקרנו, ועסקנו בגזענות בכלל, ובישראל בפרט.

במשך התהליך, למדנו וראינו את מגמת הגזענות בישראל, החל מחוקים גזעניים כגון "חוק הנקבה", האוסר על ערבים בישראל לציין את הנקבה, ועד לגילויי דעת גזעניים של אנשים במשרות ציבוריות, רבנים, ורבים בעלי השפעה רבה. כמו המייל הסגול, מכתב הרבנים, וספר "תורת המלך" המתיר את דמם של 'גויים' חפים מפשע.

לאחר שדנו בנושא רבות, החלטנו לא לעמוד בצד ולתת רק לקול הגזעני לדבר, החלטנו שאנו לא שותקים יותר. אנו צועקים די! די לגזענות! חוקים גזעניים אינם תורמים לביטחונה של מדינת ישראל, אלא להפך – הם רק ממוטטים אותה ואת הדמוקרטיה.

צו השעה הוא צו שיוויון ערך האדם. גילויי הגזענות המתגברים ופעולות גזעניות כמו "תג מחיר" מצד אחד, ופיגועי הטרור מצד שני, הינם כלום מלבד משחקי אגו קטלניים והמובילים לעוד דם והרוגים. מגמה זו חייבת להפסק! אנו קוראים לכם ולהצטרף למאבק ולעזור, כי הגזענות לא פוגעת רק באדם שאליו היא מופנית, אם כי בחברה כולה. אנו קוראים לכם להתנגד באופן גלוי, לצאת להפגנות, להצטרף לארגונים שנלחמים בתופעת הגזענות, כמו "ברית חושך לגרש".

המדינה היא באחריותנו, ואחריותנו היא לשמור על הדמוקרטיה. אפילו בהגברת המודעות.

כי בעינינו המודעות מובילה לעשייה, ועשייה היא המובילה לשינוי.

לעבודה, להגנה ולשלום

עלו והגשימו

בוגרת קן עמק הירדן

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: