נכנס לספר החוקים: תיאסר האפליה בכניסה למקומות ציבוריים, לרבות "ייבוש בתור"

 

סופית: עבר במליאה פה אחד בקריאה שניה ושלישית ונכנס לספר החוקים:

חוק של חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) ושלמה מולה (קדימה)


תיאסר כליל אפליה בכניסה למקומות ציבוריים (מועדונים, בריכות שחייה וכו') לרבות "ייבוש בתור"

החוק (הצעת חוק איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים – (תיקון מס' 2) (חזקת הפליה), התש"ע)-2010 משלים את חוק איסור האפליה וסותם פירצה משמעותית ביותר שאפשרה שלא לאכוף את החוק הקיים: במקום לומר לבאים כי הכניסה נמנעת מהם, נהגו המאבטחים להורות להם "לחכות בצד" מסיבות שונות, עד שהבאים היו מתייאשים ועוזבים את המקום. יצויין כי נציגי המשטרה והמשרד לביטחון פנים שללו השבוע בועדת כלכלה בתוקף את טענות בעלי המועדונים, כאילו איסור סלקציה יפגע בביטחון במועדונים, והבהירו כי אין קשר בין שיקולי ביטחון ובין סלקציה.
הצעת החוק של יחימוביץ' ומולה, אשר גובשה בידי האגודה לזכויות האזרח, התקבלה לפני זמן קצר במליאה, פה אחד. קודם לכן אושרה השבוע בועדת כלכלה. הצעת החוק לא קבלה את הסכמת הממשלה הקודמת, והיוזמים שבו והגישו אותה בכנסת זאת והפעם זכו לתמיכת הממשלה. בעלי המועדונים ניהלו נגד הצעת החוק קמפיין מתמשך בסיוע לוביסטים.
התיקון לחוק קובע שגם קביעת תנאים שאינם רלוונטיים היא הפליה אסורה, וגם עיכוב בהכנסת מבקר למועדון (ולא רק מניעת כניסתו לחלוטין). כדי להקל על מבקרים שנפגעו מהפליה ומעוניינים לתבוע את הצד המפלה, נטל ההוכחה להוכחת אי ההפליה עוברת לנתבע – בשונה מהמצב כיום בו מי שהופלה הוא שצריך להוכיח את הפלייתו.
התמיכה בחוק הושגה גם בזכות פעילותם הנמרצת של מוטי וודג'ה ואריה שוורץ, שני חברים, רואי חשבון במקצועם, אחד מהם ממוצא אתיופי, אשר נרתמו למאבק אחרי שבאו יחד למועדון ה"גלינה", שם נאסרה הכניסה על מוטי שעה שאריה הורשה להיכנס.
ח"כ יחימוביץ': "התופעה הגזענית של סלקציה בפתח מקומות בידור אשר בסופה נותרים כהי עור בחוץ ובהירי עור נכנסים בקלות פנימה – היא לא תופעה שמדינה דמוקרטית ושוויונית יכולה לאפשר, והחוק הזה בא למגרה. ההתגייסות הנחושה של מוטי ושל אריה, שחוו על בשרם את הגזענות הזאת – השפיעה על השרים והביאה לתמיכה המבורכת בחוק".
ח"כ מולה: "אני מברך על אישור סופי של חוק חשוב זה. הכנסת אמרה היום 'לא לגזענות!'. לצערנו מדובר בחלק מהשגרה הכואבת של עולים חדשים, מזרחיים, ערבים ועוד. הממשלה והכנסת הוכיחו היום כי גזענות אינה מקובלת וכי מציאותם הקשה של מגזרים שונים בישראל הינו נושא חוצה מפלגות. נוצרה נורמה שבה אם מגיעים למקום בילוי מסוים בני קהילת יוצאי אתיופיה, 'סלקטור' מעמיד אותם בצד ומבקש מהם להמתין, בעוד אחרים נכנסים לפניהם. תקוותם של רבים היא שהאורחים הממתינים יתייאשו ויחזרו לביתם. יש לשים קץ לתופעות הסלקציה הפסולה במועדונים ובמקומות בילוי ולפגיעה ולהשפלה הקשה של הבאים לבלות במועדונים. לא ייתכן שבמדינת ישראל ינהגו בגזענות באופן כה גלוי ורווח". מולה הוסיף ואמר, כי "אין בתיקון המוצע כדי למנוע כניסתם של גורמים שליליים למועדנים, אלא אך ורק למנוע סלקציה אסורה שמניעיה אינם ראויים".

http://www.shelly.org.il/node/4867

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: