ברוך מרזל מנסה להשליט את השנאה והגזענות ביפו – מחליא!

גזענות

ברוך מרזל ליצור שנאה

צעדת ימין וחשש ממהומות: 'לכו לקדאפי, יפו שלנו'

מאות שוטרים יאבטחו את הצועדים "נגד התנועה האיסלאמית", למרות שגם הגרעין התורני ביפו מתנגד ל"התססת הרוחות". הערבים ישבתו, ינסו "לא להיגרר לפרובוקציה", אבל יש מי שמבטיח: "נצעד בקריית ארבע, הם שפנים שמטמאים דו-קיום"

יואב זיתון

האם צעדת הימין תהפוך לקרב יהודי-ערבי בלב יפו? אחרי שצעדו באום אל-פחם ועוררו עימותים אלימים, עשרות פעילי ימין מגיעים היום (יום ד') ליפו, כדי למחות על "פעילות התנועה האיסלאמית בעיר". במשטרת מחוז תל-אביב נערכים באופן מיוחד מחשש להתלקחות, ומאות שוטרים ייפרשו ברחובות.

 

בימים האחרונים הגיע מסלול המצעד לדיון בבג"ץ, לאחר שהמארגנים, בהם פעילי הימין הקיצוני איתמר בן גביר וברוך מרזל, דרשו כי המצעד יעבור ברחוב הראשי של שכונת עג'מי, רחוב יפת. במשטרה הסכימו לקיום המצעד בתנאי שייערך במיקום מרכזי פחות, מחשש למהומות, ובסופו של דבר התפשרו הצדדים על תוואי מצומצם, שיחצה את רחוב יפת מכיכר השעון ועד לפינת רחוב מרגוזה, בואכה הנמל.

הפגנת ערבים נגד בנייה ליהודים בלב יפו (צילום: עופר עמרם) 

הצועדים צפויים להניף דגלי ישראל, ושעה לפני שיחלו לצעוד, בסביבות 9:00,

תושבי יפו בהפגנה:
"התנחלות תצית אש" / יואב זיתון
כאלף תושבים ערבים ופעילי שמאל יצאו לרחוב במחאה על ההתיישבות התורנית, שחבריה מתנכלים לטענתם למקומיים. המפגינים הניפו גם דגלי מצרים: "דין יפו כדין קהיר"
לכתבה המלאה

צפויה הפגנת נגד של תושבי יפו בגן השניים שבמרכז רחוב יפת. בשל התהלוכה, הכריזו ביפו על שביתת עסקים עד השעה 12:00. כל האזור, כולל הנתיבים המובילים לרחוב יפת, ייסגרו לתנועת כלי רכב עד 13:00.

 

במשטרת מחוז תל-אביב הבהירו אמש בהודעה יוצאת דופן כי "המשטרה מתוקף תפקידה תשמור על הסדר והביטחון ותאפשר לציבור להביע את מחאתו, אך לא תאפשר לכל גורם שהוא להפר את הסדר".

 

התשובה: ביום האדמה

בן גביר אמר שבין הצועדים יהיו גם תושבי יפו. "שמענו את הקריאות בהפגנת הערבים ביפו מלפני כחודש, בה קראו המפגינים 'בדם וברוח נפדה את יפו'. יפו היא לא של התנועה האיסלאמית, ונגיד להם מחר – לכו לקדאפי, כי יפו היא שלנו לעד".

 

מי שגינה בימים האחרונים את המצעד היו דווקא אנשי הגרעין התורני הפועל בלב שכונת עג'מי. בתגובה שפרסמו איתי גרנק, מנהל הגרעין, ויובל אלפרט העומד בראשו, נכתב: "אנו מתנערים בתוקף מכל ניסיון של גורמים כלשהם, יהודים וערבים כאחד, להתסיס את הרוחות ביפו כדי לגרוף הון פוליטי על חשבון תושבי העיר. יש מקום להניף את דגלי ישראל ולצעוד ביפו, אך אין מקום לצעדה שכל תכליתה היא ללבות את האש ובכך לשחק לידי הגורמים הקיצוניים בשמאל הפועלים נגד הקהילה התורנית ביפו". במוסדות הערביים ביפו החליטו להימנע ככל האפשר מ"להיגרר לפרובוקציה",

אך גורם בכיר בקהילה הערבית הסביר בשיחה עם ynet כי ההחלטה הרשמית לא תתאם בהכרח להלך הרוח בקרב הצעירים הערבים, שינסו למנוע את קיום המצעד.

 

לדברי יו"ר ועד שכונת עג'מי, כמאל אגברייה, "בסוף החודש, ביום האדמה שלנו, נחזיר להם באותו המטבע ונלך לצעוד בקרית ארבע ובהתנחלויות מהם הגיעו הקיצוניים האלו. זו קבוצה של שפנים ומוגי לב, שיכלו בכל יום לבוא לבקר ביפו אבל העדיפו לעשות זאת בליווי של שוטרים. יפו היא עיר מעורבת וסמל לדו קיום טהור, שיטומא על ידי הכניסה שלהם".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4036379,00.html

הקרב הבא של פעילי הימין: צעדה ביפו

לאחר ההפגנות הסוערות ברהט ובאום אל-פאחם, מתכננים פעילי הימין הפגנה ברחובות יפו. "המוסלמים לא בעלי הבית במדינת ישראל"

נתיב נחמני |
בעקבות הפגנה של תושבים ערבים ביפו לפני כחודש, הגישו אנשי מפלגת הימין "ארץ ישראל שלנו" בקשה למשטרת מחוז תל אביב לערוך הפגנה משלהם בעיר. אנשי הימין בראשותם של ח"כ מיכאל בן ארי, איתמר בן גביר וברוך מרזל מתכננים לקיים בשבוע הבא צעדת לאורך רחובותיה הראשיים של העיר כשדגלי ישראל בידיהם.
פעילי הימין ברוך מרזל ואיתמר בן-גביר, בקרוב ביפו. 

פעילי הימין ברוך מרזל ואיתמר בן-גביר, בקרוב ביפו. צילום ארכיון: פלאש 90

לטענת אנשי הימין, למרות שהפגנות דומות אושרו להם בעבר בערים כמו אום אל-פאחם ורהט, במשטרת תל אביב משתהים כבר שבועות עם מענה לבקשתם.

"אנחנו באים ליפו כדי להבהיר לגורמים בתנועה האיסלאמית שהם לא בעלי הבית במדינת ישראל", אמר בן גביר. "מבחינתם הם רוצים במהפכה כמו במצרים ובתוניס אך הם צריכים להבין שדגל ישראל לעולם יתנוסס ביפו ושמדינת ישראל היא בעלת הבית שם".

פעילי הימין טוענים כי במשטרה הביעו חשש עקב מהתלהטות הרוחות בעיר ואף ביקשו כי לא תצא הודעה מפני מארגני ההפגנה לתקשורת. "הודעתי להם כי אני לא מתכוון להסתיר את הגעתנו ליפו כיוון שהמטרה העיקרית היא להעביר את המסר שלנו לכמה שיותר אנשים", טען בן גביר.

"מקווה שהמשטרה לא חוששת מערביי יפו"

"אני מקווה שהמשטרה לא חוששת מערביי יפו", אמר שותפו לדרך ברוך מרזל. "מה שהיה מותר לנו באום אל-פאחם וברהט אין סיבה שלא יהיה ביפו. אני מקווה שהמשטרה עדיין מבינה שמותר ליהודים להסתובב עם גדלי ישראל גם ביפו".

מארגני המחאה מתכננים להתכנס בכיכר בשעון בעיר ביום רביעי הקרוב. אם המשטרה תאפשר זאת, הם יצעדו לאורך רחוב יפת ועד לדרומה של העיר. במשטרה דחו את הטענות ומסרו כי בקשתם של אנשי הימין נבחנת אצל בכירי המחוז.

בתגובה להפגנה המתוכננת נמסר מהגרעין התורני ביפו כי "אנחנו מתנערים בתוקף מכל ניסיון של גורמים כלשהם, יהודים וערבים כאחד, להתסיס את הרוחות

ביפו כדי לגרוף הון פוליטי על חשבון תושבי העיר. כשם שהתנגדנו להפגנות הפרובוקטיביות של גורמים ואישים פוליטיים קיצוניים מהמגזר הערבי, אנו מתנגדים להפגנות בעלות אופי דומה מצד גורמים יהודיים".

איתי גרנק מנהל הגרעין ויובל אלפרט ראש הגרעין התורני ביפו הוסיפו: "יש מקום  להניף דגלי ישראל ולצעוד ביפו, אך אין מקום לצעדה שכל תכליתה ללבות את האש ובכך לשחק לידי הגורמים הקיצונים בשמאל הפועלים נגד הקהילה התורנית ביפו. אנו כגרעין, נמשיך יחד עם כל תושבי יפו, בפיתוח העיר שלנו מבחינה חינוכית וחברתית במטרה להצעיד אותה קדימה לעתיד החיובי לו היא ראויה".

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/215/938.html

מתיחות ביפו: "אין לדעת איך תסתיים צעדת הימין"

מאת: בועז ווליניץ, מערכת וואלה! חדשות

תושבי יפו ובעלי עסקים ברחוב יפת, בו תתקיים מחר תהלוכת פעילי ימין, חוששים מהתלקחות עם הצועדים. בעלי מאפיית אבולעפיה: "יש אחוז קטן במדינה שרוצה לקלקל לכולם"

(צלם: דניאל בוק, עריכה: יאיר דניאל, קריינות: אביב אברמוביץ')

יוזמי הצעדה, פעילי הימין ברוך מרזל ואיתמר בן גביר בצעדה באום אל פחם (צילום: אורי לנץ) יוזמי הצעדה, פעילי הימין ברוך מרזל ואיתמר בן גביר בצעדה באום אל פחם (צילום: אורי לנץ) 

לצפייה בכתבה לחצו כאן

תושבי יפו נערכים לצעדת פעילי הימין: תהלוכת הדגלים המתוכננת של ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) ופעילי הימין ברוך מרזל ואיתמר בן גביר מחר ברחוב יפת בעיר מעלה את מפלס הדאגה בקרב התושבים המקומיים. אנשי העסקים הוותיקים ברחוב המרכזי קוראים להתעלמות מוחלטת ממובילי הצעדה ואחרים מזהירים מפני התלקחות אלימה בין המפגינים לתושבים. הצעדה מתקיימת בעקבות טענות אנשי הימין כי כוחה של התנועה האיסלמית התחזק בעיר.
רפעת (ג'ימי) טורק, אחד מסמליה המובהקים של יפו וקבוצת הכדורגל של הפועל תל אביב, אמר לקראת התהלוכה: "אנחנו לא חיים בגדה, במקום שבו מתנחלים עושים מה שהם רוצים. בכל בוקר אנחנו מגלים גרפיטי חדשים ביפו עם משפטים כמו: 'מוות לערבים', 'ערבים החוצה'. יש פה הרבה אנשים ביפו שאין להם מה להפסיד בחיים, וחבל שיהיה פיצוץ במקום שבו יש דו קיום אמיתי".
טורק מכוון אצבע מאשימה כלפי מי שאיפשרו את קיום הצעדה – עיריית תל אביב ומשטרת ישראל. "לפני שבועיים זרקו פה אבנים על המסגד ברחוב יפת, וזה נגמר בנס בלי נפגעים בצד היהודי. הפעם, במקרה של התנגשות בין מפגינים למקומיים, אין לדעת איך זה ייגמר".
עומר סיקסיק, תושב שכונת עג'מי חבר מועצת עיריית ת"א, מודה כי הרחוב בעג'מי מפולג בדעותיו. לדבריו, "החבר'ה הזקנים אומרים שהתהלוכה הזאת צריכה להתחיל ולהיגמר בלי שנגיב לפרובוקציה. לעומתם, חלק מהחבר'ה הצעירים אצלנו רוצים להוכיח שאי אפשר לשבש לנו את שגרת היום יום בלי תגובה. אולי ברוך מרזל לא שמע, אבל יש 20 אלף ערבים ביפו לעומת 40 אלף יהודים. אנחנו המיעוט, אנחנו אלה שמופלים לרעה בחינוך, בתרבות ובכלכלה המקומית", אמר סיקסיק.

"יפו יהודית לעד"
גאלוש חאדר, בעלי מזנון בשכונה, טוען: "צריך שקט בשכונה שבה יהודים וערבים חיים ביחד. סתם מתגרים פה באנשים". שאקרן ג'אמל, חבר במועצת התנועה האיסלמית של יפו, מבהיר כי לאנשי התנועה אין שום בעיה עם יהודים. "כל עוד התהלוכה תתקיים ללא אמירות פוגעניות כלפי ערבים, לא יהיו פה שום אירועי אלימות".
גם בשתיים מהמסעדות המפורסמות בעיר, "ד"ר שקשוקה" ומאפיית "האחים אבולעפיה, ששוכנות מטרים ספורים זו לצד זו ברחוב יפת, להשכין שקט ולהתעלם מהניסיון להפר את שלוותה של העיר.
ואליד אבולעפיה, מנכ"ל מאפיית אבולעפיה, מזכיר כי עשרה אחוזים מההכנסות מוקדש דרך קבע לפעולות לשם קידום דו הקיום בין ערבים ליהודים בעיר. "יש אחוז קטן במדינה וגם בעיר שרוצה לקלקל לכולם – אבל אנחנו לא ניתן לו. אני רוצה להזכיר לכולם ששר החוץ, אביגדור ליברמן, קונה אצלי כל שבוע במאפייה. קרובי המשפחה שלו גרים לא רחוק מהמאפייה. אנחנו ניתן לתהלוכה לזרום ולא ניתן להם את ההזדמנות לפרובוקציה".
שף בינו גבסו, בעלי המסעדות ד"ר שקשוקה ושווארמת בינו, שותף לרוחות הרגיעה הנושבות מכיוון המאפייה ואומר בבדיחות הדעת כי לדעתו המוני המפגינים בוודאי ירצו הפסקת אוכל מזדמנת, באחת ממסעדותיו. "גרתי ביפו כל חיי ותמיד ידענו להסתדר יחד, יהודים וערבים", אמר בינו.
מנגד, לדברי מארגני התהלוכה, היא מתקיימת "במחאה על השתלטות התנועה האיסלמית על יפו, ונגד הקריאות שנשמעו בהפגנה 'ברוח ובדם נפדה את יפו', שהשמיעו אנשי התנועה".

פעיל תנועת "ארץ ישראל שלנו" ברוך מרזל, אמר לקראת התהלוכה, כי "יפו היא חלק ממדינת ישראל ונצעד על אפם וחמתם של כל שונאי ישראל ועוכרי ישראל ונאמר להם: יפו יהודית לעד ולעולמי עולמים"

http://news.walla.co.il/?w=%2F1%2F1799428&ref=fb_item_share_btn

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: