סוף סוף – דרישה של משרד החינוך והפרקליטות לפטר את כותבי הספר תורת המלך כדי לקבל תקציבים לישיבת "עוד יוסף חי"

מסיתים לרצח צריכים להיות בכלא ובוודאי לא לקבל תקציבים מהמדינה – הגיע הזמן!

איציק וולף News1.co.il

אולטימטום לישיבה מיצהר:

"פטרו את מחברי תורת המלך או שלא תתוקצבו"

הרב יצחק שפירא [צילום: פלאש 90]

עשרות רבנים: 'תורת המלך' הוא הקוד המוסרי 


נדחתה עתירה למנוע הפצת הספר "תורת המלך"
אודי גולן
העותרים טענו: הספר קורא להסתה, לגזענות, לאלימות ולהמרדה * בית המשפט קיבל את הודעת היועמ"ש לפיה מדובר בעתירה מוקדמת וכי הוא שוקל פתיחת חקירה
לרשימה המלאה

ישיבת עוד יוסף חי טוענת כי משרד החינוך ופרקליטות המדינה הציבו בפניהם אולטימטום שבמסגרתו דרשו לפטר את הרבנים שפירא ואליצור כתנאי לקבלת תקציבים ממשלתיים הנהלת הישיבה: מדובר בצעד סחיטה לא חוקי ל-News1 נודע: משרד החינוך לא הציג דרישה שכזו וההליכים נגד הישיבה החלו בשל בעיות ברישוי

▪  ▪  ▪

משרד החינוך ופרקליטות המדינה דורשים מישיבת עוד יוסף חי לפטר את הרבנים יצחק שפירא ויוסי אליצור – מחברי ספר ההסתה 'תורת המלך' – כתנאי להעברת התיקצוב הממשלתי לישיבה.

מאז ספטמבר 2010, מעוכבים תקציבי הממשלה לישיבה בעקבות תלונה של התנועה ליהדות מתקדמת (הרפורמים) נגד הישיבה אשר ראשיה הוציאו לאור את הספר תורת המלך הכולל קביעה מתי ניתן להרוג גוי.

מנהל הישיבה, איתמר פוזן, טען כי בין אנשי הישיבה למנהל האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך עמוס ציידה, והיועץ המשפטי של האגף, גור רוזנבלט, ובמהלכן אמר רוזנבלט כי מאחורי עצירת התקציב לישיבה עומד המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן, וכי התקציב לא יחזור כל עוד הישיבה משלמת משכורת למחברי הספר תורת המלך הרבנים שפירא ואליצור.

"מדובר בעיכוב שרירותי ובלתי חוקי וזהו המשך ישירה להתנכלות לכל מי שמשמיע את קול התורה", אמר פוזן. לדבריו, מדובר בצעד הממשיך את הרדיפה כנגד הרב שפירא שנעצר לטענתו מעצר שווא ודרך הפסקת ההסדר לישיבת הר ברכה וזימונם של עשרות רבנים לחקירות במשטרה.

"הישיבה תפתח במאבק ציבורי ומשפטי לקבלת זכויותיה החוקיות ואנו קוראים לציבור להיות שותפים במאבק זה", אמר.

"צעד בלתי חוקי"

עו"ד דורון ניר צבי שמייצג את הישיבה טוען כי מדובר בצעד בלתי חוקי וכי בכוונת הישיבה לנקוט בהליכים כנגד צעד זה.

ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) אמר בתגובה לדברים כי בכוונתו לפנות לשר המשפטים ואל השר לביטחון פנים בדרישה לערוך בירור עם נציגי משרד החינוך ועם שי ניצן. "מדובר בהצעה שגובלת בסחיטה באיומים ואם אכן יש גורם כלשהוא במשרד החינוך או בפרקליטות העומד מאחורי הצעה חמורה שכזאת על השר הרלוונטי להשעותו", טען בן-ארי והוסיף כי לישיבת עוד יוסף חי מגיע תקציב ככל הישיבות. "לא ייתכן כי פקידים יחליטו איזה רב יכהן בישיבה ויקבל משכורת", אמר.

למרות כל האמור לעיל, ל-News1 נודע כי משרד החינוך כלל לא הציב אולטימטום כלשהו בפני הנהלת הישיבה בכל הנוגע לשאלת העסקת הרבנים מחברי הספר תורת המלך.

בימים אלה מתנהל הליך בירור במשרד המשפטים נגד הישיבה בעקבות בעיות רישוי.

http://www.news1.co.il/Archive/001-D-257966-00.html

בריונות פוליטית? תקציבי ישיבת עוד יוסף חי מעוכבים באופן בלתי חוקי

מערכת הקול היהודי | כ״ז בטבת ה׳תשע״א (03/01/2011)

לאחר ההתנכלות האישית למחברי הספר "תורת המלך", שנעצרו בקול רעש גדול ושוחררו בקול דממה דקה לאחר חקירתם על תכני הספר, נמשך מה שנראה כמסע ההתנכלות גם לישיבת 'עוד יוסף חי' בה מלמדים הרבנים. תקציבי הישיבה המגיעים לה על פי חוק, מעוכבים בארבעת החודשים האחרונים, זאת, נראה, על פי הנחייתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שי ניצן.כל ישיבה במדינת ישראל זכאית לתקצוב בהתאם למספר התלמידים – תקציב המועבר כיום דרך מחלקת הישיבות במשרד החינוך. במשך כל השנים, ישיבת עוד יוסף חי קבלה את התקציבים המגיעים לה על פי חוק, אולם זה החודש הרביעי שהתקציבים מעוכבים, והסדרת העניין אינה נראית באופק.

הסיפור מתחיל בספר 'תורת המלך' שיצא לאור על ידי המכון התורני של הישיבה לפני כשנה וחצי ועורר סערה גדולה. במכתב שנשלח בשלהי חודש ניסן האחרון (אפריל 2010) למשרדי ממשלה שונים, דרשה עו"ד עינת הורביץ, נציגת 'המרכז לפלורליזם יהודי' (התנועה הרפורמית בישראל) ממשרד החינוך "להורות על הפסקת תמיכת משרד החינוך בעמותת עוד יוסף חי לאלתר". זאת בשל "פעילות מסיתה ופוגענית", כהגדרתה, המתבטאת לדברי עו"ד הורביץ, "בפרסומו לאחרונה של ספר תורת המלך, המתיר במסווה הלכתי את דמם של אזרחים ערבים חפים מפשע" וכן בשל מאמר שפרסם ראש הישיבה בנוגע לסירוב פקודה כחלק מרי אזרחי בלתי אלים. היא טורחת להבהיר כי "גם אם העמותה ואנשיה לא יועמדו לדין פלילי… אין בכך כדי להכשיר את המשך התמיכה הציבורית"… אדרבה, ראוי "לספק תמריץ שלילי באמצעות שלילת תקציבים".

האמנם פלורליזם? (הקול היהודי)מכתב התנועה הריפורמית (הקול היהודי)

במכתב מודים הרפורמים שעל פי חוק, הישיבה אמורה לקבל תקציב ככל מוסד – אך הם מציעים למדינה להחליט שלא להעביר תקציב למוסד שדעותיו אינן עולות בקנה אחד עם התנועה הרפורמית ודומותיה "היתלות בנוסח הפורמלי של החוק מהווה התעלמות בוטה מערכי היסוד של מדינת ישראל המהווים אבן יסוד לכל פעולה חוקית של המנהל הציבורי" .

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שי ניצן –  המוכר לרבים ולאו דוקא לטובה – 'הרים את הכפפה'. הוא פנה למשרדי ממשלה שונים כדי לבדוק כיצד להפסיק את התקציב לישיבת 'עוד יוסף חי'. הוא פנה, בין השאר, לאגף המוסדות התורניים במשרד החינוך, שם התברר לו שהוא מצא עוזרים נאמנים שאכן סייעו לו.

בתחילה ניסה האגף לעצור את התקציב באמצעות ביקורת של נוכחות התלמידים. בפעם הראשונה התמזל מזלם – הביקורת 'נפלה' ביום בו תלמידים רבים לא היו בגלל הסמיכות לראש השנה, והישיבה לא הודיעה על כך במועד בגלל תקלה טכנית בקווי הטלפון של הישיבה. עמוס צייאדה, מנהל האגף, מיהר לכנס ועדת תמיכות ולשלול את תקציב הישיבה; מבלי להתחשב בהסברים של הישיבה על מה שאירע, ומבלי להמתין כמקובל לביקורת חוזרת.

בהמשך שלח צייאדה ביקורת נוספת, כמתחייב על פי הנוהל, בה עמדה הישיבה ללא פקפוק. למרות זאת, במקום להשיב מיידית את התקציב כנדרש בנוהל, הודיע צייאדה בכלי התקשורת השונים שהתקציב הופסק, תוך שהוא רומז שהסיבה היא מכתבה של התנועה הרפורמית.

"לתומנו חשבנו שמדובר בהתחמקות תמימה מכלי התקשורת, שבסיומה יפעל צייאדה כחוק", אומר מנהל הישיבה " אך משעבר הזמן ולא הוחזר התקציב, וגם לא קיבלנו כל פניה רשמית המסבירה את הסיבה לכך התעורר חשדנו".

גור רוזנבלט, תושב רבבה
גור רוזנבלט, תושב רבבה

ואכן, בשיחות טלפון שקיים מנהל הישיבה עם מנהל האגף ועם היועץ המשפטי של האגף , עו"ד גור רוזנבלט – תושב הישוב רבבה בשומרון, נאמר לו במפורש שהסיבה לעיכוב התקציב באה מלמעלה. לשאלת מנהל הישיבה אם מדובר בשי ניצן, השיב מנהל האגף בהתחמקות.  דברים דומים אמר מנהל האגף צייאדה לאחד מאישי הציבור שהתקשר בתדהמה לשאול אותו לפשר העניין. "הגדיל לעשות עו"ד רוזנבלט שלא התבייש לקשור את עצירת התקציב להעסקתם של מחברי תורת המלך בישיבה. בתחילה הוא התחייב לשלוח על כך מכתב, אולם בהמשך התחרט וטען שדי במה שאמר בעל פה" מספר מנהל הישיבה. ממשרד הישיבה נמסר כי בידיהם הקלטות של השיחות האמורות, על מנת שלא ניתן יהיה להכחישן.

בישיבה תהו מה הקשר בין חיבור הספר 'תורת המלך' לבין הפסקת התקציבים לישיבה? לשי ניצן ולעושי דברו מאגף הישיבות פתרונים.

ממשיך להתנכל? שי ניצן
ממשיך להתנכל? שי ניצן

כנסיון נואש למנוע את התקציב, שלח צייאדה בשבוע שעבר ביקורת נוספת לישיבת עוד יוסף חי. יודגש כי ביקורות מעין אלו מגיעות לביקורת אחת בשנה, ובעוד יוסף חי היתה זו הביקורת הרביעית בתוך חמישה חודשים. בישיבה הודיעו לעורכי הביקורת שהם לא עומדים להשתתף בביקורת. "אנחנו מסרבים לקבל כגשם את היריקות שיורקת עלינו מחלקת הישיבות", מסבירים בישיבה. "לא יעלה על הדעת שלא נקבל תקציב – ועוד נשתתף בביקורת שמטרתה המוצהרת היא כיצד להמשיך ולשלול את התקציבים מהישיבה, תוך ניצול סמכות שמוקנית למחלקת הישיבות באופן שגרתי כדי לרדוף את מי ששי ניצן לא חפץ ביקרו". הישיבה הדגישה כי מר צייאדה פועל באופן בלתי חוקי כאשר הוא מעכב את התקציב, ועל כן משלוח ביקורת לבדיקת תקציב ששלל שלא כחוק הינה מעשה שלא יעלה על הדעת.

בישיבת עוד יוסף חי שואלים: "היכן החוק והיכן הצדק? הרי כנגד אלפי ורבבות אזרחים במדינת ישראל יש חקירות במשטרה, האם תקציבים-ממשלתיים נעצרים לכל המוסדות שמעסיק אנשים אלו?

זוהי המשך הרדיפה הפוליטית שרובה ככולה יוצאת היישר מלשכתו של שי ניצן – המשנה לפרקליט המדינה העומד בראש המחלקה לתפקידים מיוחדים, אשר את טביעות אצבעותיו הקשות אנו מרגישים היטב בתקופה האחרונה.

אנו תמהים גם על היועץ המשפטי של מחלקת הישיבות במשרד החינוך – המתגורר בעצמו בישוב רבבה, וכן על מר עמוס צייאדה שהוא יהודי שומר מצוות המתגורר בשכונת הר חומה בירושלים– כיצד הם נותנים יד והופכים לעושי דברה של התנועה הרפורמית המתנכלת לדברי תורה." אמרו בישיבה.

הישיבה מתכננת לפנות כעת לציבור הרחב ולגייס סיוע-חירום לאפשר את המשך קיום הישיבה במקום תקציבי המדינה המעוכבים, במקביל לעבודה בערוצים נוספים.

ממשרד החינוך נמסר: משרד החינוך פועל על פי דין ועל פי חוק ועורך ביקורות במוסדות התורניים אשר נתמכים על ידו. מוסדות אשר אינם עומדים בקריטריונים הנדרשים, המשרד אינו מעביר את התקציבים המיועדים עד לתיקון הליקויים.

לשאלת הקול היהודי באילו קריטריונים לא עמדה הישיבה, השיבו מדוברות המשרד כי לא יוכלו לפרט מעבר למה שהשיבו.

http://www.hakolhayehudi.co.il/?p=2185

ישיבת "עוד יוסף חי": מגעים לחידוש התקציב

הרב אליצור. צילום: יח"צ

תמר לוי

פרסום הספר "תורת המלך" שנכתב על-ידי ראשי ישיבת "עוד יוסף חי" מתיר הרג ערבים חפים מפשע, ולפני מספר חודשים הוא גרם להפסקת העברת הכספים ממשרד החינוך לישיבה. לאחרונה מתנהלים מגעים לחידוש התקציב, אך בישיבה לא מוכנים להתפשר ולוותר על הרבנים אליצור ושפירא, המזוהים עם הימין הקיצוני
העברת התקציבים לישיבת "עוד יוסף חי" בוטלה לפני מספר חודשים על-ידי משרד החינוך, והבוקר (ב') מסתבר שמתחת לפני השטח נערכים מגעים בלתי פוסקים לחידוש הזרמת הכספים.

הגורם העיקרי להפסקת הזרמת התקציב לישיבה היה פרסום הספר "תורת המלך", שחיברו ראשיה, ובו הם מתירים הרג ערבים חפים מפשע בעתות מלחמה. לטענת אנשי הישיבה, התנאי לחידוש התקציב ברור: פיטורי רבני המקום איציק שפירא ויוסף אליצור. עם זאת, אנשי הישיבה דוחים את הרעיון על הסף.

מנהל הישיבה, איתמר פוזן, סיפר כי היועץ המשפטי של אגף המוסדות התורניים הודיע לו שמאחורי עצירת התקציב עומד המשנה לפרקליט המדינה. "הודיעו לנו שהזרמת הכספים לא תתחדש כל עוד הישיבה תשלם משכורת למחברי הספר תורת המלך", הוסיף פוזן.
בקרב אנשי הישיבה נפוצה הסברה כי בבקשה להפסקת התקציב מעורב המשנה לפרקליט המדינה, והם מאמינים כי היא מגיעה על רקע הקושי להעמיד לדין את שפירא ואליצור, מאבני היסוד של הישיבה המזוהה עם הימין הקיצוני. שני הרבנים נחקרו בעבר בחשד להסתה על רקע פרסום "תורת המלך", והרב שפירא אף נעצר בחשד למעורבות בהצתת מסגד.
חבר הכנסת מיכאל בן ארי, שמלווה את הישיבה, הבטיח כי בימין לא ישתקו על המהלך שפוגע במוסד שכל-כך יקר להם. "לא נוכל לפתור בעיות רק על-ידי פסיביות", אמר, "אם כל מה שרבני ישראל יגידו זה לא למכור בתים – המערכה אבודה".

במשרד החינוך הודיעו כי אכן מתקיימים מגעים בנוגע לחידוש תקציב הישיבה, אך סרבו להתייחס לתוכנם. מהפרקליטות נמסר כי התקיימו התייעצויות בהן השתתפו גורמים ממשלתיים שונים, בהן דנו בצעדים שנשקלה נקיטתם על-ידי משרד החינוך מול הישיבה. "המשנה לפרקליט המדינה איננו אחראי על משרד החינוך", הוסיפו, "ובודאי שאינו אחראי עלהגורמים הבכירים שעסקו בעניין".

http://glz.co.il/NewsArticle.aspx?NewsId=74964

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: