גדעון לוי | מי אמר גזענות?

''

מאת גדעון לוי ''
'' באמת, מי אמר שמדובר בגזענות? יהודים "גזענים"? ישראלים "לאומנים"? מה פתאום, אין דבר כזה. היריקות מוטחות בפרצופנו בזו אחר זו – הפגנת כיעור בבת ים, גם בשכונת התקוה, ראש עיריית נצרת עילית אוסר על הצבת עצי אשוח לחמישית מתושבי עירו, על צפת ורבניה, טבריה וחסידיה, תל אביב ומתחסדיה, ירושלים ופורעיה כבר נאמר הכל – והישראלים מדמים לעצמם שמדובר בגשם. ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, מגדיר את שנאת הזרים של תושבי עירו "מובנת וצודקת", הפוליטיקאי המושיע שבדרך יאיר לפיד כותב, שאילו היו הסודאנים נורווגים, איש לא היה מדבר על גזענות.

אבל גם הפופוליזם המתקתק והמתחנף של הדואג החסוד לעניי עירו, לפיד, אינו יכול לכסות על החרפה: אילו היו כהי העור בלונדינים ותכולי עיניים, לא היתה אצלנו כל בעיה. הוכחה? ישראל קלטה מאות אלפי רוסים לא יהודים, בלונדינים ותכולי עיניים, ואיש לא הפגין, איש אפילו לא התלונן. שאלו את האתיופים, התעניינו אצל ערביי ישראל, כולל הבדווים והדרוזים המשרתים בצה"ל והחליטו אם מדובר בגזענות לשמה, מזוקקת ומחרידה, או שמא בגשמי ברכה.

רחובות הזעם זועקים גזענות, ותועמלני העט מטאטאים את האשפה המצחינה אל מתחת לשטיח. מגלגלי העיניים מתעתעים שוב. ההנהגה נאלמת דום, תומכת בשתיקתה או יוצאת ידי חובתה במס שפתיים נבוב, הציבור אדיש כדרכו, והאש משתוללת, מאיימת להחריב את הבית על יושביו.

התבוננו בפנים המחויכות של המפגינים בשכונת התקווה שלשום, הקשיבו לקולות שנשמעו שם למראה יהודי אתיופי שעלה לדבר ולקריאות שם לשרוף את בתי הזרים והגידו: לא גזענות? שימו לב לדיבור על מחננו ה"טהור", על שמירת ה"צביון" של יישובים מסוימים, על הבנות הנגזלות והמחלות המופצות ואימרו: לא שנאת זרים?

זה נשמע ככה, זה נראה ככה, זה מתנהל ככה – וזה ככה. שום מאמרי התחסדות לא ישנו את העובדה, שהגזענות זקפה ראש כאן, בעידוד ההנהגה, ורובנו שאננים ואפילו לא שואלים את עצמנו: האומנם זו החברה שבה אנו רוצים לחיות?

בבת ים ובשכונת התקוה מפחדים פתאום ורוצים ביטחון. עיר ושכונת פשע לשעבר, ובמידת מה גם בהווה, מסיטות את פחדיהן ומצוקותיהן אל הזר, המעורב בפלילים ואחראי למצוקה פחות מבני הערים הללו עצמם. ככה זה היה באירופה של שנות ה-30 וככה זה אצלנו עכשיו. הפגנות שטנה כאלה היו יכולות להתקיים כיום באירופה רק בידי ארגונים ניאו-נאציים ודומיהם; אצלנו – ראש העירייה משבחן. באירופה גם היתה יוצאת מחאת-נגד חריפה. אם היתה השטנה מכוונת ליהודים, גם ההנהגה שם היתה מתגייסת לפעולה נמרצת. ואצלנו – כמעט כלום.

ככה זה כשהכל "מרכז", חלול ומדומה. לפיד וחולדאי, גדעון סער וציפי לבני ובעצם מרבית הישראלים אתם הם אמני השקר, ההדחקה וההכחשה. נזקם אינו פחות מנזקי המסיתים: הם שותפים לפשע. יש חברות גרועות מאתנו, אבל אין עוד חברה כה מרוצה מעצמה, גאה ומתנשאת, עיוורת לחולייה.

כרגיל, הבעיה איננה בקיצונים, אלה ישנם בכל מקום, אלא בזרם המרכזי, שאנן ונוטף שביעות רצון עצמית. זה חי לו בהבליו ובשעשועיו, אינו מוטרד מכלום, זולת הנופשון והג'יפון הבאים. השחורים יטאטאו את רחובותינו (ויתנדפו אחרי העבודה), ומוליכי השולל ימרקו את מצפוננו, אלה וגם אלה מנקים אחרינו את הזבל שפיזרנו. נבנה מחנות מעצר המוניים ונקרא להם בשם "מתקני שהייה", נגרש פליטי חרב לארצותיהם ונגיד שזה היה "בהסכמה". נמשיך להיות גזענים וחשוכים ונחיה בשלום עם זה: לפיד וחולדאי אמרו שזה בסדר. ואם יעז מישהו לדבר על הומניות, על זכויות אדם ועל חמלה, כי אז הוא צדקן במקרה הטוב ובוגדן במקרה הרע. שאלו את לפיד, הכוכב המפציע בשמי חיינו הפוליטיים.

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1205502.html

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: