השינאה מתגברת – האלימות כלפי זרים מחריפה

האלימות כלפי זרים מחריפה: "מרגישים שנאה באוויר"

שלשום הוצתה דירה של פליטים מסודן, בסוף השבוע הותקפו נערות ממוצא אפריקאי – "כושיות מלוכלכות", קראו להן התוקפים – והיום תיערך בתל אביב הפגנה בדרישה לסלק את המסתננים מהשכונות. בארגוני הסיוע מתריעים: מדובר בגל, ורוב המקרים עוברים מתחת לרדאר. "זה באוויר, וזה רק הולך וגובר"

יובל גורן |

האלימות נגד מבקשי מקלט ועובדים זרים הולכת ומחמירה: שלוש נערות ממוצא אפריקאי הותקפו בסוף השבוע במהלומות ובסכין על ידי חבורת נערות משכונת התקווה. מדובר בעוד מקרה בשרשרת של מעשי אלימות נגד אוכלוסיית הזרים. שלשום (א') הוצתה אש בפתח דירתם של פליטים מסודן וחמישה מהם נפגעו קל משאיפת עשן.

עדות: "הם אמרו לנו: 'כושים, לא רוצים אתכם כאן'"

האלימות כלפי הפליטים הולכת וגוברת 

האלימות כלפי הפליטים הולכת וגוברת צילום: נאור רהב

במוקד סיוע לעובדים זרים מדווחים כי באחרונה חלה עלייה דרמטית בגילויי השנאה והאלימות כלפי מבקשי המקלט ומהגרי העבודה. היום מתכוונים תושבי שכונות דרום תל אביב לערוך בפתח שוק התקווה הפגנה גדולה ולדרוש את סילוק מהגרי העבודה ומבקשי המקלט משכונותיהם.

תקיפת הנערות בסוף השבוע מדאיגה מאוד את אנשי מוקד הסיוע. המותקפות, בנות 16, בנות למהגרות עבודה אפריקאיות, שנולדו בישראל, חזרו מפעולה בצופים והיו בדרכן לבתיהן בשכונת התקווה. סמוך לשכונה הן נתקלו בקבוצה של כ-20 נערים ונערות, שהחלו לקלל אותן וקראו לעברן: "כושיות מלוכלכות".

הן ביקשו מהחבורה לחדול מכך והמשיכו ללכת, ולפתע הבחינו כי אחת מהן נותרה מאחור. כשהביטו ראו אותה שרועה על הכביש ושש או שבע מבנות השכונה בועטות בה בכל גופה, יורקות עליה והולמות בה באגרופיהן.

השתיים ניסו לסייע לחברתן והוכו אף הן קשות. אחת מהן ננשכה בידה, מראשה של האחרת נתלש שיער עד שנותרו בו קרחות, וזו ששכבה על הקרקע סובלת מאז מפגיעות פנימיות קשות כתוצאה מהבעיטות שספגה. אחת המתקיפות אף שלפה סכין והתכוונה לדקור את הנערה ששכבה המומה וכואבת על הכביש. רק אז התערבו הנערים שעמדו בסמוך ומנעו זאת ממנה. לבסוף נמלטו כל התוקפים מהמקום.

צילום ארכיון: אריק סולטן 

פקחי יחידת עוז בודקים את מסמכיו של מבקש מקלט סודני ביפו צילום ארכיון: אריק סולטן
"השנאה הולכת וגוברת"

מאז חלפו שלושה ימים, ושלוש המותקפות, אשר נולדו בישראל וגדלו בשכונת התקווה, מתקשות להתגבר על הטראומה וחוששות לצאת לבדן לרחוב. הן לא הלכו להתלונן במשטרה, וככל הנראה לא יעשו זאת, מחשש לנקמה.

"באחרונה יש המון מקרים של אלימות שפשוט לא מדווחים עליהם", מספרת פעילה בסיוע לקהילת הזרים. "זה כולל קללות, יריקות, קריאות גזעניות ומכות. מי שיסתובב היום בשכונת התקווה ירגיש את השנאה. זה באוויר, ורק הולך וגובר".

נוכח התגברות גילויי האלימות נגד ילדי עובדים זרים ומבקשי מקלט, ובגלל ההפגנה שיקיימו הערב תושבי שכונות דרום תל אביב לסילוק אוכלוסיית הזרים מאזור מגוריהם, החליטו בבית הספר ביאליק

רוגוזין בתל אביב, שבו לומדים רבים מילדי הקהילה הזרה, על היערכות מיוחדת.

היום בצהריים יישלחו הילדים לבתיהם מוקדם מהרגיל, מחשש שייפגעו. במוקד הסיוע לעובדים זרים ובארגון ילדים ישראלים אף יצמידו לילדים הזרים מתנדבים ופעילים חברתיים, שילוו אותם לבתיהם.

"אנחנו מתריעים ומזהירים מפני גל ההסתה והאלימות שהולך וגובר, ומפני פשעים ואלימות ממניעים של גזענות ושנאת זרים", אומרים במוקד הסיוע. "אנחנו קוראים לאנשי ציבור, למנהיגי שכונות ולפוליטיקאים לעשות כל שביכולתם להשפיע על הציבור, כדי שאנחנו כחברה לא נחטא בגזענות ובאלימות כלפי אנשים שכל חטאם הוא שנמלטו מרצח עם ומזוועות במדינותיהם".

"הסתה מכוונת"

"מתנהלת כאן דמוניזציה והסתה מכוונת נגד אנשים. לא רק שהם לא זוכים ליחס מינימלי כפי שמבקשי מקלט שנמלטו מארצותיהם זכאים לו, גם מצביעים עליהם כפושעים – לא משנה כמה הנתונים מראים אחרת", אמרה אורית רובין, מרכזת הסיוע הפסיכו-סוציאלי בארגון א.ס.ף. המסייע למבקשי מקלט מאפריקה.

לדברי רובין, עלה לאחרונה מספר הפונים לארגון בבקשה לסיוע פסיכולוגי. "אנחנו רואים את הייאוש של מבקשי המקלט יותר ויותר. לאחרונה, אחת הפעילות שלנו אמרה לי שאמנם בארצות שלהם מתנהלת מלחמה פיזית שנמלטו ממנה, אבל כאן יש מלחמה פסיכולוגית נגדם, ואיתה לא פחות קשה להתמודד".

"כשתוקפים אדם רק על רקע מוצאו ומראהו, מבלי להכיר אותו, זה פשע שנאה, ואנחנו רואים את זה מתחיל כאן", הוסיף מתנדב בארגון המסייע למבקשי מקלט. "אווירת האלימות קיימת כמה זמן, אבל רק לאחרונה אנחנו רואים איך היא עולה, וזה מפחיד. מי שסובל מזה הם בדרך כלל נערות ונערים, כי לגברים יותר מבוגרים כנראה לא מעיזים להתנהג ככה".

"הטענות שלי הן בעיקר נגד הממשלה שמאפשרת את האווירה הזאת, ולא נגד התושבים, שהם בעצמם קורבנות של חוסר מדיניות הגירה בישראל", הוסיף המתנדב. "יש אווירה ציבורית שמחזקת את הגזענות, שנותנת לך ביטחון שאפשר לעשות משהו קיצוני ולא יקרה לך כלום. גם כשאני הולך בשכונת התקווה עם חברים מבקשי מקלט, אני חוטף יריקות וקללות. זה משהו שאתה מרגיש יותר ויותר".

צילום ארכיון: אי-אף-פי 

מבקשי מקלט סודנים שנעצרו על ידי חיילי צה"ל בגבול מצרים צילום ארכיון: אי-אף-פי

חשד: ניסו להצית דירה של פליטים באשדוד

חמישה פליטים מסודן נפצעו קל משאיפת עשן לאחר שלפי החשד אלמונים הניחו צמיג בוער מחוץ לדירתם, בכוונה להציתה. המשטרה חוקרת

רונן דמארי |
על רקע הפגנות תושבים נגד מבקשי המקלט והעובדים הזרים, חוקרת משטרת אשדוד אירוע שהתרחש ביום שבת, ובו אלמונים ניסו להצית דירה שבה שהו שבעה פליטים מסודן. חמישה מהדיירים פונו לבית החולים קפלן במצב קל, כתוצאה משאיפת עשן.
דירת הסודנים

דירת הסודנים קרדיט:עופר אשטוקר, אשדודנט

על פי החשד, אלמונים הניחו צמיג בוער, מילאו אותו בחומר בעירה והציתו אותו כשהוא צמוד לדלת הכניסה לבית. הדירה התמלאה במהירות בעשן והסודנים הצליחו להיחלץ ממנה רק לאחר שאחד מהם הצליח לשבור את הסורגים במקום.

חמישה מהסודנים פונו על ידי צוותים של מד"א לכיש לבית החולים קפלן כשהם במצב קל, סובלים משאיפת עשן. משטרת מרחב לכיש נמסר: "מדובר באירוע חמור. כרגע נבחנים בתחנת אשדוד מספר כיווני חקירה. כשיתקבלו הממצאים נפעל בהתאם".

ביום שישי האחרון הגיעו כמאתיים פעילים חברתיים וצעירים למופע התרמה מיוחד של עמותת "אנו פליטים" בתל אביב, התומכים במתן סיוע והגנה למבקשי המקלט מסודן, אריתריאה וארצות נוספות מהן הם נמלטו בשנים האחרונות.
ביום שישי הקרוב מתוכננת הפגנה בשיתוף כלל הארגונים המסייעים למבקשי מקלט ולפליטים במחאה על הקמת מתקן הכליאה הפתוח אותו מתכוונת להקים

הממשלה בדרום הארץ, ובארגון אנו פליטים מקווים כי מחאה ציבורית רחבה תביא לשינוי מדיניות הממשלה בטיפולה בפליטים ומבקשי המקלט.
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: