מאות חותמים נגד מכתב הרבנים

תוך שעות: מאות חותמים נגד מכתב הרבנים

מכתב הרבנים שעורר מחאה ציבורית נותן את אותותיו גם בשטח: כמה שעות לאחר שעלתה לרשת, מאות חתמו על עצומה אינטרנטית שפונה לציבור הדתי. בעיתונות הערבית פורסמה מודעת מחאה על-ידי רבנים, אנשי רוח וארגונים

קובי נחשוני

 

הסערה בעקבות מכתב הרבנים שקבע כי אין להשכיר או למכור דירות לערבים אינה שוככת. בתגובה למסמך, עלה אמש (יום ג') אתר אינטרנט קטן בשם "גרים הייתם" ובו עצומה שאליה מוזמנים להצטרף בוגרי ישיבות ובוגרות מדרשות – ודתיים בכלל – נגד הרבנים החותמים. כמה שעות לאחר שהאתר הושק – חתמו על העצומה כ-500 איש. 

מארגני העצומה, אומרים כי הקימו את האתר "לא בלי חשש", אך מתוך תחושה שאי-אפשר להתעלם מן הנעשה. במכתב הפנייה לחותמים הפוטנציאליים הסבירו היוזמים: "שאיפתנו היא ליצור בסיס התנגדות עמוק

ומבוסס מתוך הציבור הדתי עצמו, אל מול מעשי הגזענות והאלימות המתרבים עלינו חדשות לבקרים".

בנוסח המחאה באתר, נכתב: "אנו, אנשים שבתורת השם חפצם, מבקשים להביע מחאה חריפה וזעזוע מן המכתב האמור. אין זו דרכנו, אין זו תורתנו.

"אנו מוחים על הפיכת ההלכה כלי-שרת לקידום אידיאולוגיה גזענית, אנו מוחים על רמיסת כבוד האדם, אנו מוחים על הפגיעה המכוונת ברקמת היחסים העדינה בין יהודים וערבים בארצנו, אנו מוחים על חוסר-האחריות כלפי יהדות התפוצות.

"כבני תורה אנו מוחים לא פחות מכך על חילול השם וחילול כבוד התורה. איננו מתעלמים מאיסורי התורה וממסורת הפסיקה ההלכתית בנושא זה, אך ברי לנו כי פסיקת ההלכה במכתב האמור אינה משקפת את הנתיב ההלכתי היחיד. להיפך: יותר משמבטאת היא את ההלכה, הרי היא מבטאת את תפיסת העולם של הרבנים החתומים עליה".

עוד נכתב בנוסח המחאה כי החותמים לא מתעלמים מהסכסוך הלאומי, ועצם הקריאה אינה מהווה נקיטת עמדה בדרך הראויה לפתרונו. "אך יהא הפתרון אשר יהא", נכתב, "סבורים אנו כי תלמידי חכמים צריכים להרבות שלום בעולם, ולא לעורר ריב ומדון… נושאים אנו תפילה לבורא עולם שיחוננו דעת ויפרוש עלינו סוכת רחמים וחיים ושלום".

"היהדות רודפת שלום"

בתוך כך, קבוצת רבנים, אקדמאים, אישי ציבור דתיים וכמה ארגונים יהודיים פרסמו מודעת מחאה נגד מכתב הרבנים בעיתונות הערבית בישראל. בין החותמים על המודעה – שנוסחה על-ידי אנשי מכון הרטמן ופורסמה במגזין "בבין אלדואלי" – הרבנים מיכאל מלכיאור, מנחם פרומן, יהודה גלעד, אריאל פיקאר, פרופ' אליס שלוי, פרופ' מנחם קלנר, פרופ' עמנואל אטקס, ד"ר חנה קהת ואחרים.

בנוסח המודעה נכתב: "רבנים המתיימרים לשאת את דגל התורה בישראל מציפים את הארץ בשנאה שפלת רוח. שוב ושוב הם קוראים לנו לא להשכיר דירות לערבים ומאיימים בנידוי ובחרם על מי שעושה זאת. זהו חלק מן המאבק העיקש נגד ערכים אנושיים ואהבת אדם באשר הוא אדם, מאבק שמטרתו לבודד את היהודים ואת היהדות על ידי ניכור ושנאה מן העולם כולו. הם מלבים אש של שנאה ופחד מכלה והורסת כל חלקה טובה.

"אנו מוחים על כך בתוקף. היהדות אוהבת אדם. היהדות מאירת פנים. היהדות רודפת שלום. היהדות לומדת מן העולם כולו".

מעבר לכך, ארגון ברית חושך לגרש, המורכב מ-16 ארגונים חברתיים ופלורליסטיים, הגיש ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, ולשר המשפטים יעקב נאמן, בקשה לפתוח בהליכים משפטיים נגד הרבנים המורים לאסור

השכרה של דירות לגויים.

בארגון אמרו כי חלק מהרבנים נושאים במשרה ציבורית ולכן חלות עליהם כל ההנחיות ממשרד הפנים ומשרד הדתות, ולכן הם דורשים להשעותם לאלתר ולהעמידם לדין משמעתי. כמו כן עורכים ברית "חושך לגרש" כנס מחאה חסר תקדים בהיקפו מתוך חרדה עמוקה לגוון הגזעני שמקבלת היהדות.

כנס המחאה ייערך ביום שני, 20 בדצמבר במרכז ז'ראר בכר, ירושלים. בין הדוברים: הרב ד"ר בנימין (בני) לאו, ארי אלון, הרַבָּה תמר אלעד-אלבוים ופרופ' דני גוטויין.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3999560,00.html

המכתב כנגד מכתב הרבנים:

בימים האחרונים התפרסם בכלי התקשורת מכתב בחתימת חמישים רבנים, כולם נושאים משרות ציבוריות, שעניינו אזהרה מפני השכרת דירות לערבים, ואף איום בהטלת סנקציות על מי שאינו נשמע לאזהרה זו. בצד טיעונים הלכתיים, או הלכתיים-לכאורה, נוקט המכתב ביטויים הנראים כלקוחים מדברי הבלע של שונאי מיעוטים במקומות אחרים ובזמנים אחרים.

אנו החתומים מטה, בוגרי ישיבות, בוגרות מדרשות ואנשים שבתורת ה' חפצם, מבקשים להביע מחאה חריפה וזעזוע מן המכתב האמור. אין זו דרכנו, אין זו תורתנו.

אנו מוחים על הפיכת ההלכה כלי-שרת לקידום אידיאולוגיה גזענית.
אנו מוחים על רמיסת כבוד האדם.
אנו מוחים על הפגיעה המכוונת ברקמת היחסים העדינה בין יהודים וערבים בארצנו.
אנו מוחים על חוסר-האחריות כלפי יהדות התפוצות.

כבני תורה אנו מוחים לא פחות מכך על חילול השם וחילול כבוד התורה. איננו מתעלמים מאיסורי התורה וממסורת הפסיקה ההלכתית בנושא זה, אך ברי לנו כי פסיקת ההלכה במכתב האמור אינה משקפת את הנתיב ההלכתי היחיד. להיפך: יותר משמבטאת היא את ההלכה, הרי היא מבטאת את תפיסת העולם של הרבנים החתומים עליה.

אנו מבקשים תחת זאת לפסוע בנתיב התורני שהתוו רבותינו הראשונים והאחרונים, ובתוכם רבי משה מקוצי, רבי מנחם המאירי, הראי"ה קוק, הגרי"א הרצוג, הרב בן-ציון מאיר חי עוזיאל, הרב חיים דוד הלוי, הרב יהודה עמיטל ועוד.

אנו מבקשים תורה של דרכי נעם ודרכי שלום, תורה של חיבת האדם שנברא בצלם.
אנו מבקשים תורה שאינה מנוכרת להישגי הדמוקרטיה ולערכיה: קידום זכויות אדם, מחויבות הרוב כלפי המיעוט.
אנו מבקשים תורה שאינה מחללת את עצמה בעיני א-לקים ואדם.

איננו עוצמים את עינינו מהסכסוך הלאומי בו אנו שרויים, וקריאתנו כאן אינה נוקטת עמדה בשאלת הדרך הראויה לפתרונו. אך יהא הפתרון אשר יהא – סבורים אנו כי תלמידי חכמים צריכים להרבות שלום בעולם, ולא לעורר ריב ומדון.

אנו מבקשים לחזק את ידיהם של רבנים שאינם מהססים להשמיע בימים אלו קול אחר, קול שאהבת תורה ואהבת אדם שלובות בו יחד, קול שמקדש שם השם ברבים.

נושאים אנו תפילה לבורא עולם שיחוננו דעת ויפרוש עלינו סוכת רחמים וחיים ושלום.


 


 

לרשימת החותמים (עד כה נאספו 1262 חתימות)
https://sites.google.com/site/gerimheyitem/home
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: