ההתחייבות שלא מולאה – להעמיד את הרב אליהו לדין!

הפרקליטות ב-2006: אליהו יועמד לדין אם יחזור להסית

מאת עפרה אידלמן

ההתחייבות שלא מולאה

הרב שמואל אליהו
תצלום: יובל טבול

בעוד היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, נזכר לבחון אם יש היבטים פליליים במכתב הרבנים נגד מכירה והשכרה של דירות לערבים, מעניין להיזכר כי ב-2006 כבר מצאה הפרקליטות כי יש מקום להגיש כתב אישום פלילי נגד הרב שמואל אליהו מצפת בגין התבטאות דומה. הפרקליטות חזרה בה אז מכתב האישום לאחר שהגיעה להסדר עם אליהו – לפיו האישום יבוטל אם אליהו יסתייג פומבית מתוכן דבריו. עם זאת, הבהירה לבית המשפט כי "התבטאויות דומות בעתיד יהוו עילה מספקת לחידוש ההליכים".

כתב האישום שהוגש נגד אליהו ב-2006 כלל שלושה סעיפי אישום בגין דברי הסתה לגזענות. האישום הראשון היה בגין התבטאויותיו מ-2002, בהן קרא להרחיק את הסטודנטים הערבים מהמכללה בצפת לאחר הפיגוע במירון; האישום השני נבע מדברים שאמר אליהו בראיון למקומון "כל העמק והגליל" ביולי 2004 לגבי מודעות על "עשר בנות יהודיות שבויות בידי ערבים בכפר עכברה", אשר לדבריו, "נלקחות כמעין שפחות והן אינן יכולות לברוח". סעיף האישום השלישי היה על קריאתו של אליהו באוגוסט 2004 לא להשכיר ולמכור דירות לערבים.

במהלך משפטו של אליהו הסכימה התביעה לחזור בה מהאישום אם אליהו יפרסם הצהרה שבה הוא מסתייג באופן ברור ונחרץ מדבריו, ויבהיר כי לא התכוון לפגוע באוכלוסייה הערבית ככזו, אלא במיעוט התומך בטרור בלבד.

אליהו פרסם הצהרה כזו בכלי התקשורת, התנצל בפני מי שנפגע, ואף הוסיף דברים לגבי חשיבות כבוד האדם לפי היהדות וקרא לשלום ולאחווה בין יהודים לערבים. לאחר שעמד בכל התחייבויותיו, ביטלה התביעה את כתב האישום אך הבהירה כי התבטאויות דומות בעתיד יהיו עילה מספקת לחידוש ההליכים. בית משפט השלום בנצרת רשם לפניו את הצהרת התביעה.

בעקבות התבטאויות נוספות של הרב אליהו, עתר המרכז לפלורליזם יהודי נגד היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה והרב אליהו, בטענה שיש להעמידו לדין ולחדש את ההליכים שהופסקו.

היועץ המשפטי לממשלה דאז מני מזוז ופרקליט המדינה טענו בבג"ץ כי ראו חשיבות רבה בהצהרה שפרסם אליהו בתפוצה נרחבת ובקריאתו למתינות. היועץ המשפטי לממשלה טען כי התנצלות כזו עשויה להיות בעלת משקל רב אף יותר מהרשעה פלילית, במיוחד כשמדובר בחסידיו של אליהו, וכי היא מהווה חלופה טובה יותר מניהול הליך פלילי שבו עלולה להתעצם השפעת ההתבטאויות. הוא הדגיש את החשיבות באפשרות לחדש את ההליך אם יתברר כי הדברים יישנו. העתירה נדחתה בסופו של דבר בבג"ץ.

משרד המשפטים נשאל על ידי "הארץ" אם בכוונתו לפתוח את ההליך מחדש לאור התבטאויותיו האחרונות של אליהו, והשיב כי בשל שביתת הפרקליטים אין באפשרותו להגיב.

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1203290.html

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: