תגובות למכתב הרבנים

היועמ"ש וינשטיין ושר המשפטים נאמן אינם פועלים נגד הרבנים המסיתים

מאת תומר זרחין ויאיר אטינגר

הרבנות הראשית יכולה לטפל משמעתית ברבנים שקראו לא למכור דירות לגויים, אך רק בהוראת היועמ"ש. שר המשפטים: אנו ממתינים שמישהו יתלונן נגדם

השר נאמן. מתכונן לאפשרות שיצטרך להכריע בנושא
תצלום: אמיל סלמן

ראשי מערכת המשפט, שר המשפטים יעקב נאמן והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין נמנעו בימים האחרונים מלהביע את דעתם באופן פומבי ונחרץ על מכתב רבני הערים, שקראו לא למכור נכסים בישראל למי שאינם יהודים. לפי שעה, ממשיכים נאמן ווינשטיין למלא פיהם מים, אף על פי שהם בעלי הסמכות לפעול נגד המהלך.

לשולחנו של וינשטיין הגיעו מאז פרסום המכתב מספר פניות של גורמים המבקשים שיעשה מעשה ויפעל נגד הרבנים. בין השאר, שלחה לו שלשום קבוצה של פעילי ציבור, אנשי רוח ואקדמיה, ובהם הפרופסורים ירון אזרחי, חיים גנז, יוסף אגסי וכן ספי רכלבסקי, יהושע סובול ויורם קניוק, דרישה דחופה לפעול נגד הרבנים שחתמו על המכתב.

לפני מספר שבועות פנתה הקבוצה לווינשטיין לטיפול דחוף "באש הגזענות" שהצית רבה של צפת, הרב שמואל אליהו, ולהשעותו מיד מתפקידו. אתמול כתבו לווינשטיין, כי "בגלל ההתמהמהות, הרשלנות ורפיסות

היועמ"ש וינשטיין. "הפניות הועברו לגורמי המקצוע"
תצלום: דניאל בר און

התגובה מול הפרת החוק הבוטה זינקה האש מגחל אחד, קפצה מרב לרב ומאיימת לשרוף את כל היער".

הקבוצה דורשת מווינשטיין להשעות מיידית את כל הרבנים עובדי הציבור שחתמו על המכתב, "שרומס ברגל גסה את הבטחות הכרזת העצמאות שעליהן כוננה ישראל; הופך את היהדות לגזענות; ומפר בריש גלי את החוק הפלילי האוסר הסתה לגזענות".

ואולם, מכתבם נותר בשלב זה בלא מענה כלשהו. וינשטיין נשאל אתמול על ידי "הארץ", באמצעות דובר משרד המשפטים, אם הוא מתכוון להביע עמדה בעניין מכתב הרבנים או אם יורה על פתיחה בחקירה פלילית נגדם. ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "פניות בנושא זה התקבלו במשרדנו, הועברו להתייחסות גורמי המקצוע הרלוונטיים ויטופלו בדחיפות המתבקשת".

גם שר המשפטים יעקב נאמן נמנע מלהתייחס לנושא. מלשכתו נמסר אתמול כי "ברגע שיונח על שולחנו של השר הנושא לבדיקה, באמצעות פנייה של גורם כלשהו, הדברים ייבדקו וייבחנו מול הגורמים הרלוונטיים". גורמים במשרד המשפטים אמרו אתמול כי ייתכן שהנושא יובא להכרעתו או לטיפולו של השר, ולכן הוא נמנע מלפרט את עמדתו העקרונית בעניין.

בנציבות שירות המדינה הבהירו אתמול כי רק הרבנים הראשיים לישראל הם עובדי מדינה הכפופים לכללי נציבות שירות המדינה, ואילו רבני הערים כפופים למועצות הדתיות. ואכן, הרבנות הראשית היא הגורם ההלכתי-מקצועי הממונה על כל רבני הערים בישראל, בזמן שהמעסיק של הרבנים הם העיריות והמשרד לשירותי דת.

תיאורטית, לשני הרבנים הראשיים נמסרת הסמכות להעמיד רבני ערים לדין משמעתי, וזאת במקרים שבהם היועץ המשפטי לממשלה מגיע למסקנה כי רב עיר חרג מסמכויותיו או נהג באופן לא הולם. בפועל, כמעט שלא נפתחו הליכים משמעתיים כאלה. במקרה הידוע ביותר, היועץ המשפטי דרש מהרבנים להעמיד לדין משמעתי את רבה של קריית מוצקין, דוד דרוקמן, על דברים שאמר בתקופת ההתנתקות, אך לאחר דין ודברים לא הועמד לבסוף לדין. בפועל, הרבנות הראשית אינה מסוגלת ואינה מעוניינת להתערב בהבעת עמדות על ידי רבני ערים, ומכתב הרבנים אינו צפוי לעורר בה עימות פנימי.

מנכ"ל הרבנות הראשית, עודד וינר, אמר שלשום ל"הארץ" כי "כרבנות הראשית לישראל אנחנו עושים רבות למען דיאלוג בין-דתי, בעולם בכלל ומול הרשות הפלסטינית בפרט. אנחנו נפגשים על בסיס קבוע ומדברים על בעיות העומדות על הפרק. הרבנות הראשית כרבנות ממלכתית אכן מטפלת בצורה הזו, וכל רב בעירו אומר את מה שעל לבו".

לדברי וינר, "אני יכול להגיד שבפעמים קודמות כשהדבר הזה עמד על סדר היום, תגובת הרבנים הראשיים היתה שקטה ויחידנית עקב רגישות הנושא, וכדי לא להביאו קבל עם ועולם. אנחנו נצטרך ללמוד ולשקול את הדברים. עד לרגע זה לא ראיתי את ההצהרה שעליה חתמו רבני הערים. כאשר תהיה אלינו פנייה מצד גורם כלשהו אני בטוח שהרבנים הראשיים ומועצת הרבנים הראשיים ישקלו את הנושא. אין כוונה להביא את זה למועצת הרבנות הראשית כיוזמה של נשיא המועצה הרב מצגר".

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1203072.html

מאמר המערכת הארץ | גזענות על חשבון הציבור

עשרות רבני הערים, אשר חתמו על פסק ההלכה האוסר להשכיר דירות לערבים, הם בראש ובראשונה משרתי ציבור שניצלו את מעמדם להסתה תוך כדי הפרה בוטה של החוק. חוק שירותי הדת היהודיים אוסר על רב עיר, המתמנה על פי חוק ושכרו משולם מקופת הציבור, להתנהג "באופן שאינו הולם את מעמדו של רב בישראל". ודאי שהשתלחות גזענית פופוליסטית, המגובה בפרשנות נלעגת של ההלכה, נמצאת בכלל זה.

השר לענייני דתות, יעקב מרגי, נדרש עתה להעמיד את הרבנים המסיתים לדין משמעתי כדי להביא בסופו של הליך לפיטוריהם משירות הציבור. רק פיטורים ירתיעו רבנים מפני גזענות בוטה כזאת. ספק רב אם השר מש"ס יעשה כך – על היועץ המשפטי לממשלה מוטל להנחותו ברוח זו.

"פסק ההלכה" הנוכחי הוא רק ביטוי נוסף להסלמה הגזענית הפושה בקרב רבנים רבים, הנושאים במשרות ממלכתיות ואמורים לשרת ציבור רחב, אך נוהגים כאחרוני המטיפים הרדיקליים הנבערים. הרבנים הגזענים מוציאים שם רע לישראל ומטילים כתם בל יימחה על המורשת והתרבות היהודיות. כדי להרבות מדנים ותסיסה הם רוקחים דייסה נתעבת של ציטוטים מעורפלים, איומים ודיבה, וכל זאת בחסות הסמכות שמקנות להם תעודתם וכיפתם.

טוב עשה הרב הראשי של רמת גן, הרב יעקב אריאל, שפירסם אתמול פסק הלכה מנוגד, ובכך החזיר, אולי, מעט מהאמון המעורער במוסד הרבנות. אלא שאין מדובר בדיון הלכתי (הרב אריאל עצמו מבהיר זאת בדבריו), אלא בפעילות שכמוה כיריקה בפני הדמוקרטיה ויש בה סיכון ממשי ליציבות החברה והמדינה.

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצטרף למגנים, כפרשן מתון ומעודן של ההלכה, אך אמר גם, כי "מדינת ישראל דוחה את הדברים הללו על הסף". למלים אלה אין ולא תהיה כל משמעות, אם הממשלה לא תנקוט אמצעים חריפים נגד המסיתים. לנוכח התעלמותה המתמשכת, המאפשרת לרבנים להשתולל באין מפריע – דברי נתניהו עלולים אף להפוך לסמל נוסף של חולשה ממלכתית.

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1203044.html

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: