אי אפשר לתת להם להמשיך ולהפיץ את משנתם הגזענית ללא מעצורים.

היעד: לאסוף 500 חתימות רבנים

לאחר חתימתם של כ-50 רבני ערים על גילוי הדעת נגד מכירת דירות לגויים, ממשיכים העומדים מאחורי היוזמה בהרחבת התמיכה בפסיקה. לטענתם, הרבנים זלמן מלמד, חיים דרוקמן ואליעזר מלמד כבר הסכימו לחתום. אך יש גם מי שחוזר בו

קובי נחשוני

 
מי אמר לא להשכיר דירות לערבים ולא קיבל תמיכה? למרות גל הביקורת הנחרצת שגרר גילוי הדעת של רבני הערים שפסקו לא להשכיר או למכור דירות לגויים, נמשכים המאמצים להחתים עוד רבנים רבים על המסמך. מטה מיוחד הוקם כדי לפנות לרבנים בישיבות בכל רחבי הארץ ולבקש מהם להצטרף לפסיקה. 

הפעילים במטה חילקו ביניהם "גזרות פעולה", כשכל אחד מהם אחראי להגיע לרבנים מהמגזרים השונים: דתיים-לאומיים, ספרדיים,

חב"ד ואשכנזים-ליטאים. במטה הגדירו יעד – לפחות 500 חתימות על המסמך המקורי.

לאחר החתמת עשרות רבני הערים, עיקר המאמץ מתמקד כעת בראשי ישיבות ומחנכים מהציונות הדתית, שלחלקם השפעה ציבורית רחבה יותר מרבנים המכהנים במשרות מטעם המדינה.

מאחר שאיסוף החתימות נעשה על-ידי פעילים רבים, עדיין לא רוכזו כל השמות החדשים. במטה אומרים כי רבנים בכירים כבר הביעו הסכמה עקרונית להצטרף לפסיקה, בהם: הרב חיים דרוקמן, הרב זלמן מלמד, בנו הרב אליעזר מלמד והרב אליקים לבנון.

ואולם, במקביל לתאוצה שצובר גילוי הדעת, ל-ynet נודע כי כמה רבני ערים שכבר חתמו על המסמך החליטו למשוך את חתימתם. לדבריהם, הם נגררו לחתום על "מסמך פוליטי מובהק במסווה של פסיקת הלכה" – דבר שהם מקפידים להימנע ממנו מתוקף תפקידם הממלכתי.

דווקא הלחץ הציבורי והתקשורתי הוא שמונע מהרבנים לתת פומבי להחלטתם. הם חוששים כי ייתפסו כמי שנכנעו ללחץ חיצוני, עד כדי שינוי ההלכה. ההערכה היא שכשהנושא יירד מסדר היום, יבהירו את עמדתם.

הרבנים החרדים: ניצול ההלכה לפוליטיקה

פרט לפוליטיקאים, לרבנים הליברלים ולארגונים שונים, אל מבקרי גילוי הדעת הצטרפו היום בכירי הרבנים החרדים,

שהמסמך אף הוצג לעיניהם – והם סירבו לחתום עליו.

מקורב למנהיג הזרם הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, אמר ל-ynet כי הרב לא יצא בקריאה נגד גילוי הדעת מאחר שעמדתו בעניין ידועה. "פעמים רבות אמר הרב כי אלו שיוזמים 'גילוי דעת' מסוג זה, עושים זאת משיקולים פוליטיים בלבד, ומנצלים את ההלכה לצורך כך", הסביר.

גם הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן יצא נגד הפסיקה. לדברי מקורביו, הוא טען כי זו "אמירה לאומית מתלהמת" והוסיף שמדובר "בהתגרות מיותרת ואסורה, הנוגדת את הגישה החרדית".

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: