מאמר מערכת הארץ | דמוקרטיה בסכנה

בדמוקרטיה הישראלית הולכים ונפערים סדקים. סקר מקיף של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שפורסם אתמול ב"הארץ", מעלה תמונה עגומה ומדאיגה, שעיקרה חוסר הבנה של עקרונות המשטר הנהוג בישראל. כמעט כל ממצאי הסקר מצביעים על מגמה זו: רוב הציבור תומך בהתניית זכות ההצבעה בהצהרת נאמנות למדינה; רק 17% סבורים שהגדרת המדינה כדמוקרטית חשובה מהגדרתה כיהודית; רוב מוחלט תומך בקבלת החלטות גורליות למדינה בידי יהודים בלבד, ורוב תומך בהקצאת יותר משאבים ליהודים מאשר לערבים; כשליש מהיהודים תומכים בהכנסת האזרחים הערבים למחנות מעצר בעת מלחמה, וכשני שלישים סבורים שאין למנות שרים ערבים.

ממצאים אלה באים אחרי מסעות הסתה ושיסוי נגד האזרחים הערבים על ידי רבנים ופוליטיקאים ואחרי הצעות חוק אנטי דמוקרטיות שנדונו בכנסת וחלקן אף אושרו. כל זה קרה בלי שנשמע קולם של ראש הממשלה, שר החינוך, ויו"ר האופוזיציה. לכן הממצאים, אף שאינם מפתיעים, חמורים מאוד. בבסיסם נמצאת המחשבה המעוותת, כי דמוקרטיה פירושה רודנות הרוב וכי שוויון זכויות לכלל אזרחי המדינה אינו חלק בלתי נפרד מהשיטה.

על הסקר לעורר מיד לפעולה נמרצת. הנהגת המדינה, על כל שדרותיה, ובעיקר מערכת החינוך והכנסת, צריכות להתגייס כעת להנחלת ערכי הדמוקרטיה האמיתיים לציבור שאלה הן דעותיו וזאת תפישתו. כל הגופים הרלוונטיים נדרשים לנקוט פעולות נגד הבורות והלאומנות שהתגלו בסקר. יש לשוב ולהסביר, שכחמישית מאזרחי המדינה, הערבים, הם אזרחים שוויי זכויות, ותפקיד הדמוקרטיה הוא בראש ובראשונה להגן על המיעוטים. יש לשוב ולהסביר, שבדמוקרטיה לא ייתכנו שני סוגי אזרחים, מסוג א' ומסוג ב', ובעיקר לחנך לכך את הדור הבא.

קשה להגזים בחשיבות המאמץ הזה: מדובר באופי המשטר והחברה בישראל. סדקים בו יסכנו את עתיד ישראל לא פחות מכל סכנה חיצונית אחרת. החברה שהשתקפה מהסקר לא תוכל לשמור על הדמוקרטיה שלה, גם לא למראית עין.

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1201739.html

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: