הגזענות ממשיכה והיא בכל מקום (זה לא "כמה עשבים שוטים")- הרב עובדיה יוסף ויו"ר הקואליציה מחזקים את הרב של צפת על איסור מכירת דירות לערבים

חיזוק נוסף לרב שמואל אליהו

יו"ר הקואליציה הגיע אמש (ה') לביקור בעיר צפת, וחיזק את ידיו של הרב שמואל אליהו על רקע הביקורת הציבורית מהשמאל בשבוע האחרון.

עוזי ברוך

אלקין והרב אליהו

אלקין והרב אליהו

יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד ח"כ זאב אלקין הגיע אמש (ה') לביקור בעיר צפת. שם פגש את רב העיר הרב שמואל אליהו וחיזק  את ידיו בעקבות הביקורת שנמתחה עליו מצד חברי כנסת מהשמאל בשל פסק ההלכה של רבני העיר צפת בעניין מכירת דירות לגויים.

ח"כ אלקין אמר, "הרב אליהו הוא מהמנהיגים הרוחניים הדגולים של הציונות הדתית הפועלים לחיבור כל חלקי עם ישראל. הרב שמואל ממשיך בדרכו של אביו הרב מרדכי אליהו זצ"ל ופועל בעיר צפת ובחיזוק הגרעינים התורניים בכל רחבי הארץ לאחדות והעמקת הקשר שבין עם ישראל לתורת ישראל ולארץ ישראל".

הרב שמואל אליהו ליווה את ח"כ אלקין במהלך הסיור ויחד עמדו מקרוב על העשייה התורנית הפורייה בעיר.

במסגרת זו, ח"כ אלקין והרב אליהו בקרו לישיבת ההסדר צפת וקיבלו סקירה מראש הישיבה, הרב אייל יעקובוביץ על התפתחות המקום בשנים האחרונות. בנוסף, ראש הגרעין התורני בעיר, הרב יותם קארו הציג את פעילות הגרעין במקום והמרכזים הרבים שהוא מפעיל כמו לדוגמא מרכזי הלמידה והמרכז לסיור והדרכה אשר מעביר פעילויות לבני נוער ולתושבים  מכל  האזור.

הרב שמואל אליהו שיבח את חבר הכנסת אלקין על פעילותו למען ארץ ישראל ועל תרומתו לקידום החינוך הציוני דתי. בנוסף שיבח הרב  את הישיבה וציין כי בזכות המרכז התורני שהוקם במקום לפני 21 שנה, ניתן לראות היום פריחה תורנית בעיר. "בכל  מקום  בו הולכים בצפת רואים  את בחורי הישיבה והפעילות המבורכת שלהם בעיר", אמר הרב.

במהלך הביקור בישיבה סיפר ח"כ אלקין כי בצעירותו נהג להגיע לצפת ולהדריך בני נוער במסגרת פעילות בארגון גשר.  אלקין התרשם מאד מהביקור ומהיקף הפעילות התורנית בצפת ובירך על קידום תכניות הבנייה של הישיבה במתחם העתיק של בית כנסת האר"י האשכנזי.

גם יו"ר האיחוד הלאומי, חה"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), חיזק את ידיו של הרב שמואל אליהו, "ישראל גאה ברבנים גדולי תורה ויראה כרב אליהו האהובים על הבריות ומקרבים אותן לתורה ואהבתה", דברי כצל'ה.

ח"כ דניאל בן סימון (העבודה) תקף השבוע בחריפות את רבה של צפת, הרב שמואל אליהו, על רקע דבריו נגד מכירת בתים לערבים בעיר צפת. "הרב הזה…הרב הלא שפוי הזה… הרצדויסט הזה אחת לכמה זמן יוצא עם המנטרה שלו בעיר שחיים בדו קיום….". בהמשך דבריו כינה את הרב אליהו "אויל". בן סימון קרא לבודד את הרב על הרקע דבריו נגד הציבור הערבי.

בתגובה לדברים אמר הרב אליהו לערוץ 7 "אי אפשר לשבת שלובי ידיים כשמנסים להשתלט עלינו ומציעים סכומי כסף אינסופיים על כל דירה בצפת ובמקומות אחרים. החוק לא תקף עליהם גם בנגב וגם בגליל וחברי הכנסת היהודיים במקום להגן על מי שמגן עליהם משתלחים בהם. כך היה עם חיילים ב'עופרת יצוקה', בחיילים שנאבקו על סיפון המרמרה, נלחמים בכל מי שנאבק על הזהות היהודית של הארץ. אנחנו לא נבהלים. כואב לנו עליהם, חבל לנו עליהם. בעינינו הציונות היא גאווה, היא ביטוי של התורה. אשרי שהתקיפו אותי על דברי תורה"

הרב עובדיה יוסף: "אסור למכור דירות לגויים"

מאת חיים לוינסון וג'קי חורי

הרבנים מצפת שקראו לא למכור דירות לערבים קיבלו אתמול חיזוק ממנהיגה של ש"ס. "אסור למכור להם גם תמורת הרבה כסף", אמר הרב עובדיה, "שלא ישתלטו לנו פה"

הרב עובדיה יוסף בחנוכת בית כנסת בבית שמש. לא התייחס לסוגיית ההשכרה למי שאינם יהודים
תצלום: תומר אפלבאום

שבוע לאחר סערת השכרת הדירות בצפת, חזר אתמול הרב עובדיה יוסף על פסק ההלכה בן 500 שנה, האוסר על מכירת קרקע בארץ ישראל לנכרים.

הרב עובדיה אמר כי "אסור למכור דירות לגויים", במה שנראה כצעד לחיזוק רבני העיר צפת, שקראו לא למכור ולא להשכיר דירות לגויים בכלל ולערבים בפרט.

הדברים נאמרו במסגרת שיעור שנתן הרב בבית המדרש "יחווה דעת". בניגוד לשיעור שמתקיים במוצאי שבת, שניתן בשכונת הבוכרים בירושלים וקהל היעד שלו עממי, כאן מדובר בשיעור לתלמידי חכמים, שבו יורד הרב לדקויות של הלכה.

הרב ציטט את הפסוקים מספר דברים העוסקים במה שיקרה לאחר שעם ישראל יירש את הארץ. הפסוקים הללו נדרשו על ידי רבי יהודה במסכת עבודה זרה כאיסור על מכירת קרקע לנכרי. בשיעורו אתמול ציטט למעשה הרב עובדיה את פסק ההלכה שפרסם רבי יוסף קארו, מחבר השולחן ערוך, אותו רואה הרב עובדיה כפוסק ההלכות המרכזי.

"ביורה דעה סימן קנא", פירט קארו את האיסורים על מכירת הקרקע. בשיעור הוסיף הרב גם פן אקטואלי ואמר כי "אסור למכור להם (לגויים) גם אם הם נותנים הרבה כסף. לא ניתן להם שישתלטו לנו פה". יש לציין כי הרב התייחס רק לסוגיית מכירת דירות לנוכרים ולא להשכרת דירות, שהיא סוגיה מורכבת יותר מבחינה הלכתית. בש"ס סירבו אתמול להתייחס לדברי הרב.

בחודשים האחרונים מנהלים רבנים ופעילי ימין בישראל קמפיין נגד מכירת דירות לערבים, בעיקר בערים מעורבות. שני המוקדים המרכזיים הם שכונת פסגת זאב בירושלים, שם פועלים תלמידיו של הרב יצחק גינזבורג מיצהר למנוע מכירת דירות לערבים; וצפת, שם התכנסו רבני העיר לפני שבועיים לפסוק שאין להשכיר דירות לערבים. פסק ההלכה עורר סערה רבה, הן בכנסת והן בעיר עצמה. שם ביום שבת האחרון הושלכו אבנים לעבר דירות של סטונדטים ערבים.

אתמול, בתגובה לדברי הרב עובדיה יוסף, אמר הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת, כי "צריך להבין שההלכה אינה מבדילה בין מפלגות, עדות או צבעי כיפה. מדובר בנושא מפורש המופיע בשולחן ערוך".

במגזר הערבי סערו אתמול הרוחות בעקבות דבריו של הרב עובדיה. ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) אמר כי "שוב הוכח כי עובדיה יוסף הוא הרב הראשון להסתה ולגזענות. חבורת רבני צפת וכעת עובדיה יוסף ראויים לעונש שלא יקבלו במדינת ישראל רק בשל העובדה שהם יהודים. מדובר בעבירת הסתה שכל תובע כללי בעולם היה מעמיד עליה לדין. תארו לעצמכם כי במקום רב יהודי היה כומר נוצרי או שיח מוסלמי באיטליה או בצרפת אומר זאת. הוא לא היה נשאר שעה בתפקיד והסערה היתה מיידית. בישראל של 2010 הדבר נסבל ויצאו לו סנגורים רבים".

ח"כ חנא סוייד (חד"ש) אמר כי "התבטאויותיו הגזעניות של הרב יוסף ושל רבנים אחרים נגד הציבור הערבי כבר לא מפתיעות אותנו, והבעיה העיקרית שהם מקבלים לגיטימציה מהממשלה הנוכחית. הערבים ימשיכו לקנות בתים על אפם וחמתם של כל הגזענים למיניהם".

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) אמר כי "דבריו של הרב עובדיה יוסף הם גזעניים ומסוכנים. לא מדובר ברב מטורף בקצה המחנה אלא במנהיג רוחני רב השפעה. דבריו משתלבים באווירה הגזענית שהשתלטה על הארץ. הוא מצטרף לתחרות הגזענית רבת המשתתפים, והוא מתחרה עם ליברמן על המקום הראשון. הגיע הזמן להפעיל את החוק נגד הסתה לגזענות, ולהפסיק להתייחס אליה כאל חופש ביטוי אלא כאקט פלילי שיש להעניש עליו".

עמותת יוזמות קרן אברהם, פרסמה הודעת גינוי לדברי הרב: "מדובר בהתבטאות גזענית שיש בה כדי להעמיק את הניכור בין יהודים וערבים במדינת ישראל. כמי שעומד בראש תנועה של ציבור מזרחי גדול שסבל מהזנחה, קיפוח וגזענות במשך שנים רבות, יש לצפות ממנהיג במעמדו של הרב יוסף שלא ייתן יד להסתה הפרועה המתנהלת בעת הזו נגד אזרחי המדינה הערבים, אלא שיפעל להרגעת הרוחות ולקידום סובלנות והידברות בין יהודים לערבים".

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: