פשיזם עכשיו – רפיק חלבי

פורסם ב – 01:21 25/10/10
עדכון אחרון – 05:31 25/10/10

רפיק חלבי | פשיזם עכשיו

"תג מחיר" הוא ביטוי מכובס לתיאור פעולות בריוניות שטופות שנאה. אין דרך אחרת להגדיר את הפרחחות הגזענית של נערים ובוגרים חובשי כיפות ועוטי טליתות, היוצאים להצית רכב של פלסטיני קשה יום או לגדוע עצי זית של פלאח.

הסלחנות והשימוש בביטוי על ידי התקשורת העברית – כמו השימוש ב"חישוף" במקום עקירה או "סיכול ממוקד" במקום חיסול – מבטאים בין השאר חוסר הבנה באשר לדרך שבה נבנות תפישות פשיסטיות. הכותרות בעיתונים צריכות לזעוק: "יהודים בשומרון הציתו", "פורעים יהודים בגדה מתנכלים לפלאחים ערבים על לא עוול בכפם". כן, צריך לחדד מסרים ולהבהיר תהליכים. יש קשר בין יהדותם לבין פעילותם, חד וחלק.

בינתיים התמונות המזעזעות עוברות לנו מול העיניים, ורובנו בקושי מעוותים את הפנים, לאמור, בשכנוע עצמי: "כמה פרחחים חסרי חינוך בשומרון", ומוסיפים להקלת המצב: "הם גם תוקפים את חיילי צה"ל ומכנים אותם נאצים". מדובר בהתעלמות מסוכנת. מה שקורה בחצר האחורית סופו שיכה בפנינו בפתח הבית.

הקלות שבה נסגרים תיקים של הפורעים במשטרה, והאווירה שבה כל דאלים גבר, היא היא המתדלקת את הצעירים ששואבים את תורתם מרבנים בכירים ובכירים ביותר. אבל לא שמעתי את השרים אלי ישי, אביגדור ליברמן וסילבן שלום, או את הרמטכ"ל לשעבר בוגי יעלון, זועקים חמס נגד התופעה, כפי שהם זועקים כל אימת שנדמה להם ש"הרוח היהודית" נפגעת. אם אכן ברצונם לחיות במדינה יהודית ודמוקרטית, ישמרו בטובם על ערכי ה"דמוקרטית" תחילה, ובראשם שלטון החוק והשוויון בפניו.

בנימין נתניהו חוזר בו, ומבקש לכלול בהצעת חוק הנאמנות גם את היהודים, כאילו שזאת הבעיה. קודם, לפני מיהו יהודי, כדאי שיוחלט מהו יהודי. רק אז יהיה אפשר לדבר על לאומיות או דתיות במדינה דמוקרטית. כי הבעיה איננה ביהדותה של המדינה אלא בפרשנות של המושג "מדינה יהודית". "תג מחיר" הוא הפרשנות הבריונית של המושג הזה: הממשלה היהודית מפנה מאחז לא חוקי, והמתנחלים מענישים את הערבים השכנים. זו בעיניהם דמותה של המדינה היהודית – המתפרע, החוקר, השופט והתליין הם יהודים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: