לא כל התורה היא תורת המלך

לא כל התורה תורת המלך – גדי גבריהו

פורסם ב – 00:51 14/09/10

עדכון אחרון – 11:56 14/09/10
בציונות הדתית מתחולל מאבק תרבותי, תורני וחברתי בין הזרם החרדי-לאומי, המקצין מבחינה דתית ופוליטית, לבין הזרם הציוני-דתי-ממלכתי. הזרם הציוני-דתי-ממלכתי מתייחס בתיעוב לספר "תורת המלך – דיני נפשות בין ישראל לעמים", שנכתב על ידי הרבנים יצחק שפירא ויוסף אליצור ודן בהלכות העוסקות בהריגת גויים. לא כל מי שהספר עורר בו תיעוב אמר את אשר על לבו. היו שחשבו שהספר ייגנז, וכל דיבור מיותר עלול להגביר את פרסומו.

 

לדעתנו, חשוב שיישמע קולה של הציונות הדתית הממלכתית. יש צורך להבדיל בין קידוש שם שמים לחילול שם שמים, ואין לערבב בין תלמידיו של מורנו ורבנו הרב יהודה עמיטל זצ"ל ואחרים, לבין הרבנים החרדים-לאומיים הקיצוניים. קל מאוד לתייג את כל הציונות הדתית תחת סיסמה אחת ולספר לכל העולם שכולנו מצייתים לאותו הרב.

חשוב לחדד ולהבהיר מדוע הספר "תורת המלך" חורג מגבולות חופש הביטוי: מדובר בספר המסכם הלכות שהועברו מפה לאוזן (תורה שבעל פה) מאז נוסדה המחתרת היהודית הראשונה, דרך ברוך גולדשטיין ויגאל עמיר ועד למדיניות תג המחיר, עקירת עצי זית וחילול המסגדים. המשפט האחרון בספר עוסק בהתרת דם המלכות הרשעה על ידי יחידים וזוהי בעצם הפעם הראשונה, שבה מופיע בספר הדן בהלכות היתר מפורש למעשי נקמה כמו זה של גולדשטיין.

מדינת ישראל לא יכולה להתעלם מהוראה כל כך מפורשת ונחרצת של רבנים משמעותיים, שכבר כינו את גולדשטיין קדוש וכתבו לכבודו ספרים. ראשי הפרקליטות צריכים להחליט אם תורה שמורה להתיר את דמם של חפים מפשע לא ניתנת לחקירה. מי שמורה על התרת דם מלכות רשעה יחליט בשם אותה תורה להתיר גם את דמם של בני עמו (יצחק רבין נרצח במוצאי שבת י"ב בחשון, תשנ"ו, 4 בנובמבר 1995).

במאמרו נגד הספר "תורת המלך" כותב צבי בראל ("עשה לך רב", "הארץ" 22.8) "שום תנועת מחאה דתית לא קמה כנגד התוכן, שום טקסט שיפריך את הווהביזם היהודי לא נכתב. לפתע, אותה חברה שמקדשת את ההייררכיה הרבנית, את הצייתנות המוחלטת לכבוד הרב, נזעקת כנגד הפגיעה בחופש הביטוי".

להלן העובדות: ב-20.12.2009 עתרו 11 ארגונים, בהם חמישה מהציונות הדתית, לבית המשפט העליון על מנת שיורה ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית כנגד מחברי הספר ונותני ההסכמות ולהפסיק את שיווק ספרי התועבה. ואלה הארגונים שעתרו לבג"ץ: י"ב בחשוון, ברית נאמני תורה ועבודה, המחנות העולים, הסתדרות הנוער העובד והלומד, הסתדרות השומר הצעיר, התנועה המסורתית, מכון שיטים, מרכז יעקב הרצוג, פנים להתחדשות יהודית, ציונות דתית ריאלית, קולך. בהמשך נוספו אליהם הארגונים ירושלום, גרעיני אומנויות, עוז ושלום-נתיבות שלום ותנועת דרור ישראל. הארגונים הנ"ל החליטו להקים ארגון גג בשם "ברית חושך לגרש".

לא בכל יום מוקמת קואליציה של ארגונים חילוניים, קונסרווטיביים ואורתודוקסיים בישראל. מאמרים רבים המגנים את הספר נכתבו על ידי רבנים חשובים בציונות הדתית כמו יעקב מדן, יואל בן-נון, יובל שרלו, דוד סתו, בני לאו, מנחם פרומן, שלמה אבינר, ישראל רוזן, המחנכת אפרת שפירא רוזנברג, נכדתו של הרב שלמה גורן, העיתונאי אסף וול ועוד.

במאמרו "עשה לך רב" ("הארץ" 8.9) מצטט ספי רכלבסקי באופן מאוד סלקטיבי ביטויים קשים נגד גויים ומתעלם מטקסטים רבים אחרים ביהדות, המביעים דעות הפוכות. עם ישראל קורא ביום הכיפורים את ספר יונה, העוסק רובו ככולו בגויים יראי שמים ובאנשי נינוה החוזרים בתשובה שלמה. דווקא יונה, הנביא היהודי, מוצג באופן מאוד בעייתי בספר זה, הנקרא ביום הקדוש ביותר לעם היהודי. מי שאומר סמוך לתקיעות ראש השנה "כל העמים תקעו כף וכי מלך אלוקים על כל גויים" (תהילים מ"ז), או מי שקורא בתורה ביום הראשון של ראש השנה על גירוש ישמעאל והגר ועל ההבטחה האלוקית להגר – לא יכול להיות גזען. מי שהקריב 70 פרים בבית המקדש בחג הסוכות כנגד אומות העולם לכפרתן ולשלום העולם, לא ייתכן שיסכים להטיף לשנאה ולמדנים. מי שקורא את מגילת רות בחג השבועות מוכרח לגלות סובלנות לגר, לזר ולאחר. רכלבסקי בחר להתעלם ממקורות חשובים אלו ואחרים ביהדות, כדי לשכנע את עם ישראל שכל העולם האורתודוקסי חייב לחשוב כמו הרב דב ליאור.

תופעת רבני הימין הקיצוני היא בעייתית מאוד, אבל מדינת ישראל חייבת להתמקד באותם רבנים ולא למהול את התופעה כפי שמציע לנו רכלבסקי, ובאופן לא מפתיע גם אותם רבנים, הטוענים שזוהי התורה.

ביום שבו החליט המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד מחברי הספר ונותני ההסכמות הועבר מכתב מלשכת המשנה למגישי העתירה, שחלק ניכר מהם שייך כאמור לציונות הדתית. לפי בראל לא קמה שום תנועת מחאה דתית ולפי רכלבסקי לא ייתכן שתקום תנועת מחאה אורתודוקסית נגד רבני הימין הקיצוני. עובדה היא שהחלטת היועץ לפתוח בחקירה נבעה, בין היתר, מפעילות מאוד נמרצת של כמה ארגונים דווקא ממגזר זה.

ד"ר גבריהו הוא מנכ"ל תנועת י"ב בחשון – "ברית חושך לגרש"

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: